رفتن به بالا

تلفن : 09124946517 - 77800970


مناسب ترین خرپا
چگونه بهترین و مناسب ترین خرپا را برای خانه خود برگزینید؟Reviewed by Kaveh on Oct 29Rating: 4.5

حال که کار اسکلت بندی و بخش بیرونی ساختمان خود را به اتمام رسانده اید، زمان آن فرا رسیده که در فکر علم کردن سقف باشید. گام بعدی این است که خود را برای نصب خرپا مهیا سازید، اما پیش از هر چیز باید بتوانید بهترین و مناسب‌ترین خرپا را برای ساختمان خود انتخاب کنید و برای انجام اینکار به بهترین روش بهتر است موارد زیر را مد نظر قرار دهید؛

 

 • چگونه می‌‌توان بهترین و مناسب ترین خرپا را برای ساختمان خود انتخاب کرد؟
 • مزایای استفاده از خرپای شیروانی کدام است؟
 • نحوه انتخاب شیب مناسب سقف
 • نحوه محاسبه ارتفاع سقف
 • چگونه یک خرپای سقف سفارش دهیم؟
 • چگونه می توان محل پروژه را برای قرار گرفتن جرثقیل و بالا بردن خرپاها آماده کرد؟

 

 

١. چگونه می‌‌توان بهترین و مناسب‌ترین خرپا را برای ساختمان خود انتخاب کرد؟

عوامل متعددی تصمیم شما را برای خرید و انتخاب مناسب‌ترین خرپا تحت الشعاع قرار می‌‌دهد. همانطور که می‌‌دانید گزینه‌های زیادی برای ساخت از بین انواع خرپا پیش رو دارید و می‌‌توانید از میان آن‌‌ها مناسب ترین خرپا را برای ساختمان خود برگزینید.

بدون شک سبک و سیاق نمای ساختمان از جمله فاکتورهایی ست که به هنگام انتخاب خرپا می‌‌بایست مدنظر قرار دهید. خط مرزی یک سقف می‌‌تواند سبک طراحی آن را تغییر داده و یک بام نمکدانی را به سقف Colonial یا سقف ییلاقی را به مدل Cape تبدیل می‌‌کند.

باید به فکر شکل داخلی سقف‌هم باشید. با انتخاب خرپای قیچی، سقفی کلیسایی بر فراز فضای داخلی منزلتان گسترده می‌‌شود و در صورت اجرای خرپای قیچی گره بلند، گنبدی شکل خواهد بود.

شما می‌‌توانید تلفیقی از این خرپاها را به کار گیرید. به عنوان مثال ما به هنگام طراحی سقف خانه تصمیم گرفتیم دو سومِ انتهایی آن را با خرپای شیروانی و یک سوم جلویی را با خرپای قیچی علم کنیم. با این ترفند توانستیم یک سوئیت کامل در طبقه بالا بسازیم و یک سقف کلیسایی در سالن نشیمن داشته باشیم. بین سالن نشیمن و غذا خوری مرز مشخصی وجود ندارد، اما سقف سالن غذاخوری عادی و معمولی ست و زمانی که به سمت سالن پذیرایی پیش می‌‌رویم ارتفاع سقف تغییر کرده و خط و شکن‌های زیبا و چشم نوازی در اتاق ایجاد می‌‌شود.

 

٢. مزایای استفاده از خرپای شیروانی کدام است؟

اگر قصد دارید طبقه جدیدی به ساختمان خود اضافه کنید و قرار است بخش عمده کارها را خودتان انجام دهید، انتخاب خرپای شیروانی مناسب ترین گزینه‌ای ست که پیش رویتان قرار گرفته. با انتخاب خرپای شیروانی می‌‌توانید یک طبقه به امارت خود بیفزایید بی‌‌آن که زیر بار هزینه‌‌ها و کار اضافی بروید.

بهای خرپای شیروانی بیشتر از خرپاهای معمولی ست اما با وجود این خرپا می‌‌توانید در هزینه‌های ساخت و اجرای اضافه کردن یک طبقه جدید صرفه جویی کنید.

به محض نصب کردن خرپا کافیست تا اسکلت دیوارها و کف طبقه دوم را سوار کنید. تنها کاری که لازم است انجام دهید تمام کردن کارهای داخلی بنا می‌‌باشد.

اگر تصمیم دارید خرپای شیروانی را برای خود برگزینید، می‌‌بایست کاربری طبقه دوم خانه تان را مشخص کرده و سازنده را در جریان قرار دهید که می‌‌خواهید طبقه دوم حکم اتاق شیروانی را داشته باشد یا یک فضای قابل سکونت، تا او بتواند خرپا را مطابق میل و نیاز شما بسازد. خانه تان باید به حد کافی عریض باشد تا فضای لازم برای ساخت دومین طبقه را در اختیارتان قرار دهد. اگر خانه تان خیلی باریک باشد، چاره‌ای نخواهید داشت جز آن که دهانه خرپا را کم عرض و کوتاه بگیرید تا فضای قابل سکونت اندکی برای خود دست و پا کنید.

 

خرپای شیروانی

٣. پس از گذر از مرحله انتخاب نوع خرپا می‌‌بایست شیب مناسبی را برای سقف در نظر بگیرید.

منظور از شیب سقف زاویه انحراف پانل سقف از خط افق است. هر چه این زاویه بیشتر باشد، شیب سقف تند‌تر خواهد بود. بنابراین شیب سقفی با زاویه ده دوازدهم بیشتر از سقفی با زاویه چهار دوازدهم است.

برای محاسبه زاویه سقف خیز آن را بر حسب اینچ و در هر ١٢ اینچ اندازه گرفته و اعلام می‌‌کنند. به عنوان مثال اگر در هر ١٢ اینچ مسافت افقی، سقف ٧ اینچ خیز بردارد، زاویه آن هفت دوازدهم خواهد بود.

اگر فصل زمستان در محل سکونت شما سرد و طولانی‌ست، می‌‌بایست شیب سقفتان بیشتر باشد، چرا که برف از روی سقف‌های کم شیب سرازیر نشده و بر روی آن تلنبار می‌‌شود بنابراین مناسب‌ترین خرپا برای شما خرپاهایی با شیب بالا هستند. البته در نظر داشته باشید که زاویه سقف تنها عامل مشخص کننده میزان برفی که بر روی سقف باقی می‌‌ماند نخواهد بود. دمای فضای داخلی ساختمان و نحوه تابش خورشید به سقف نقش مهمی در حجم و مدت زمان ماندگاری برف بر روی سقف ایفا می‌‌کنند.

درست است که هرچه شیب سقف بیشتر باشد، سرمای زمستان را بهتر تاب می‌‌آورد اما فراموش نکنید که اجرای آن نیز به مراتب دشوارتر خواهد بود. در اغلب موارد سقفی با زاویه شش دوازدهم زیر بار حجم قابل توجهی از برف دوام می‌‌آورد و نصب و ساخت آن نیز کار نسبتاً ساده و بی‌‌دردسری خواهد بود. اما اگر حجم بارش برف بیش از حد معمول است باید خود را برای پرداخت هزینه‌های بیشتر آماده کنید.

 

٤. نحوه محاسبه ارتفاع سقف

 • ارتفاع سقف در تاج آن = خیز سقف × حد فاصل میان تاج سقف تا دیوار در راستای افق
 • اگر زاویه سقف شما شش دوازدهم باشد، خیز سقف ٦ اینچ خواهد بود. اگر حد فاصل میان تاج سقف تا دیوار در راستای افق ١٦ فوت باشد، می‌‌بایست خیز سقف را به فوت محاسبه کنید؛ یک دوم فوت.
  ١/٢ × ١٦= ٨ فوت
 • بنابراین ارتفاع سقف ٨ فوت خواهد بود، بدین معنا که تاج سقف در ارتفاع ٨ فوتی دیوارها قرار می‌‌گیرد.

 

٥. چگونه یک خرپای سقف سفارش دهیم؟

حال که نوع و شیب خرپای سقف خود را انتخاب کرده اید، زمان آن رسیده که با یک سازنده تماس بگیرید و خرپای مورد نظر خود را سفارش دهید.

باید در همان مراحل ابتدایی ساخت خانه با یک سازنده خرپا تماس گرفته و سفارش خود را با او در میان بگذارید و زمان کافی در اختیارش قرار دهید تا خرپای مورد نیازتان را طراحی و آماده کند. به خاطر بسپارید که برای ساخت برخی خرپاها به زمان بیشتری نیاز است، پس اگر قرار است یک خرپای خاص و نه چندان متعارف را سفارش دهید، اطمینان یابید که سازنده زمان کافی برای پیاده کردن طرح شما را خواهد داشت.

به گونه‌ای برنامه ریزی کنید که در حین ساخت دیوارها، خرپاهای خود را تحویل بگیرید تا بتوانید بلافاصله پس از اتمام دیوارچینی خرپاها را نصب کنید. اگر در اجرای به موقع و سریع سقف موفق عمل کنید، می‌‌توانید از ساختمان خود در برابر عوامل محیطی و شرایط جوی محافظت کنید.

باید سازنده خرپا را در جریان مواردی از قبیل دهانه خانه‌تان، میزان پیش آمدگی سقف از دو طرف خانه، فاصله میان خرپاها و نوع لبه شیروانی قرار دهید.

اگر بنا دارید بر فراز طبقه دوم خانه‌تان خرپای شیروانی نصب کنید، ممکن است بخواهید در دیوار انتهایی این طبقه پنجره‌ای تعبیه کنید. در این صورت به دو خرپای اضافی در لبه‌های انتهایی سقف شیبدار احتیاج خواهید داشت و می‌‌بایست زمینه سازی‌های لازم را صورت دهید.

حتماً به سازنده خرپا یادآوری کنید که قرار است در لبه‌های سقف شیبدار خود از خرپا استفاده کنید تا این خرپاها را بر بالای سایرین قرار دهد و شما بتوانید پیش از نصب سایر خرپاها به آن‌‌ها دسترسی یابید.

 

٦. چگونه می‌‌توان محل پروژه را برای قرار گرفتن جرثقیل و بالا بردن خرپاها آماده کرد؟

بعد از اینکه مناسب‌ترین خرپا را برای ساختمان خود برگزیدید و تمامی مراحل بالا را طی کردید، محلی را در نزدیکی ساختمان خانه تان خالی کنید تا بتوانید خرپاها را در آنجا بچینید.

اطمینان یابید که تریلی ١٨ چرخ می‌‌تواند به این مکان دسترسی یافته و خرپاها را در آنجا تخلیه کند.

خرپاها را در نزدیکی ساختمان خانه تان تخلیه کنید تا جرثقیل بتواند در آن واحد به خرپاها و بنای امارتتان دسترسی داشته باشد. فضای لازم برای جابجا شدن و مانور‌دادن جرثقیل را مدنظر قرار دهید.

با کمی جستجو می‌‌توانید یک جرثقیل خوب و اپراتور کاربلد برای چیدن و نصب خرپاها بر فراز خانه تان دست و پا کنید.