رفتن به بالا

تلفن : 09124946517 - 77800970


مزایا و معایب انواع سقفهای شيروانی
مزایا و معایب انواع سقفهای شيروانیReviewed by شیرین محبی on Jul 27Rating: 4.5مزایا و معایب انواع سقفهای شيروانی

مزایا و معایب انواع سقفهای شیروانی

زمانی که صحبت از بنا‌کردن یک خانه جدید یا بازسازی منزل قدیمی به میان است، انتخاب یک سقف مناسب دشوارتر از آن چیزی‌ست که اغلب مردم می‌اندیشند. همانطور که می‌دانید سقف نقشی کلیدی و مهم در رقم زدن زیبایی ظاهری و نمای ساختمان شما ایفا می‌کند. سقفهای شیروانی به جهت زیبایی‌شان بسیار مورد پسند می‌باشند. از همین رو، بر این آمدیم تا به معرفی مزایا و معایب انواع سقفهای شیروانی بپردازیم.

سقف شیروانی(Gable Roof)

آلاچیق

سقفهای شیروانی را با نام بام‌های شیب‌دار نیز می‌شناسند. این سقف‌های مثلثی‌ شکل یکی از محبوب‌ترین انواع سقف هستند.

مزایا:

  1. برف و باران به راحتی و بی‌هیچ دردسری از روی سقفهای شیروانی سر‌ریز می‌شود.
  2. فضای قابل سکونت بیشتری در اختیارتان قرار می‌دهد.
  3. همچنین می‌توانید از آن به عنوان اتاق زیر شیروانی استفاده کنید.
  4. تهویه ساختمان را بهبود می‌‌بخشد.
  5. طراحی و اجرای این سقف‌ها در مقایسه با نمونه‌های پیچیده کم هزینه‌تر و ساده‌تر می‌باشد.

معایب:

  1. در مناطقی که در معرض وزش باد‌های شدید و طوفان قرار دارند، استفاده از سقفهای شیروانی می‌تواند مشکل‌ساز باشد. اگر در ساخت اسکلت سقف کوتاهی صورت گیرد و تکیه‌گاه مناسب و مستحکمی برای آن در‌نظر گرفته نشود، این احتمال وجود دارد که سقف فرو ریزد.
  2. باد‌های شدید ممکن است سقف را پوسته‌پوسته کنند.
  3. چنانچه جلو‌آمدگی سقف بیش از حد‌معمول باشد، به هنگام وزش باد لایه زیرین سقف بلند شده و از دیواره‌ها جدا می‌شود.

نکته: چنانچه قصد دارید سقفهای شیروانی را در مناطق بادگیر مورد استفاده قرار دهید ، مطمئن شوید که سقف به ‌خوبی مهار شده و برای سر‌پا نگه‌داشتن آن از بست‌هایی با استحکام بالا بهره بگیرید، پس از پشت‌سر ‌گذاردن طوفان‌های شدید سقف را به خوبی بازبینی کنید و از سالم بودن و آسیب ندیدن آن اطمینان حاصل کنید. همچنین پیشنهاد می‌شود در مناطقی که برف به وفور می‌بارد، شیب سقف ١٠/١٢ باشد یا با زاویه ٤٥‌ درجه ساخته شود.

 

مواد و مصالح قابل استفاده:

سقفهای شیروانی را می‌توان با به‌کارگیری طیف وسیعی از مواد و مصالح پوشاند. از آن میان می‌توان به شینگل‌های قیرگونی شده، تکه‌های چوب سرو، سفال، فلز و کاشی‌های ساخته شده از بتن یا رس اشاره داشت. چنانچه پستی و بلندی‌های سقف بسیار است، با استفاده از شینگل‌های فلزی یا درز جوش‌های ایستا ( Standing Seam) از نشت کردن سقف ممانعت به عمل آورید.

انواع سقف‌های شیروانی

شیروانی ساده (Side Gable):

سقف شیروانی ساده

ساده‌ترین نوع شیروانی‌ست و از دو پانل شیب‌دار و کاملاً یکسان تشکیل شده که با یک زاویه مشخص در مرکز تاج سقف به یکدیگر متصل می‌شوند. می‌توان بخش مثلثی سقف را باز گذاشت یا به‌هم وصل کرد و یک سقف شیروانی جعبه‌ای (Boxed Gable ) ساخت.

شیروانی متقاطع(Crossed Gable):

سقف شیروانی

شیروانی متقاطع مشتمل بر دو سقف شیروانی‌ست که با یک زاویه مناسب در کنار‌هم قرار گرفته‌اند. تاج‌های این دو سقف در حالت عمود نسبت به یکدیگر واقع شده‌اند. طول، شیب و ارتفاع این دو سقف می‌تواند متفاوت از یکدیگر یا به مانند‌هم باشد. یک طراحی ایده‌آل برای ساختمان‌هایی که انشعابات جداگانه و مجزایی دارند، برای پیوند بر‌قرار کردن میان بخش‌های مختلف ساختمان از قبیل گاراژ، ایوان و پنجره زیر شیروانی می‌توانید از این سقف‌ها بهره بگیرید. سقفهای شیروانی متقاطع در ساختمان‌هایی با سبک و سیاق Cape Cod و Tudor متداول‌ترند.

شیروانی سر‌در ساختمان (Front Gable):

پایابنا

در چنین حالتی سقف شیروانی بر سر‌در مدخل ورودی ساختمان بنا می‌شود. این نوع طراحی در ساختمان‌هایی با سبک Clonial رواج دارد.

شیروانی هلندی (Dutch Gable Roof):

سقفهای شیروانی

 شیروانی هلندی ترکیبی‌ست از سقف شیروانی و بام شیبدار چند‌بر، در این سبک از طراحی سقفهای شیروانی، بر روی بام شیبدار سوار می‌شود. این کار دو فایده به همراه دارد:

  1. نمایی زیبا و چشم نواز برای ساختمان به ارمغان می‌آورد.
  2. فضای بیشتری در اختیار ساکنین منزل قرار می‌دهد.