رفتن به بالا

تلفن : 09124946517 - 77800970


سقف های شیبدار
سقف های شیبدار - مزایا و معایب (بخش نخست)Reviewed by شیرین محبی on Jul 31Rating: 4.5سقف های شیبدار - مزایا و معایب (بخش نخست)

سقف‌های شیبدار – مزایا و معایب (بخش نخست)

هنگام ساخت یا بازسازی یک بنا چیزی که انتخاب آن ممکن است ما را بیشتر به چالش بکشد انتخاب سقف است. همانطور که می‌دانید وظیفه سقف به حفاظت از خانه و سکنه‌اش در برابر عوامل و عناصر خارجی ختم نمی‌شود و چیزی ورای آن است. سقف‌ها می‌توانند فضای قابل سکونت بیشتری در اختیارتان قرار دهند. یاریتان کنند تا در راستای صرفه‌جویی در مصرف انرژی گامی مؤثر بردارید. می‌توانند روزنه‌ای باشند برای راه‌یافتن نور طبیعی به محل زندگی شما. سقف‌های شیبدار نوعی از سقف‌ها هستند که به خاطر ظاهر زیبایشان محبوب می‌باشند. اما باید دانست که هر سقفی مناسب شرایط جوی خاصی می‌باشد. از همین رو بر این آمدیم تا سقف‌های شیبدار را به همراه معایب و مزایای آن معرفی کنیم. با پایابنا همراه باشید.

سقف‌های شیبدار چند‌بر Hip Roof )

Bade-shed

پانل‌های شیبدار این سقف در تمامی جهات گسترده شده است. طول اضلاع تشکیل‌دهنده سقف یکسان بوده و در بخش فوقانی ساختمان به یکدیگر متصل شده و تاج سقف را شکل می‌دهند.

مزایا:

 1. بام‌های شیبدار در مقایسه با سقف‌های شیروانی مقاوم‌ترند.
 2. شیب همه‌جانبه سقف عاملی‌ست که دوام و استحکام بالای آن را در‌پی‌ دارد. از این رو برای مناطقی که در معرض وزش بادهای شدید و بارش سنگین برف قرار دارند، گزینه‌ای ایده‌آل به‌شمار می‌رود.
 3. شیب سقف به گونه‌ای‌ست که برف به راحتی از روی آن سُر می‌خورد و از آب اثری به‌جا نمی‌ماند.
 4. فضای قابل سکونت بیشتری در اختیارتان قرار می‌دهد تا از آن به‌عنوان اتاق زیر شیروانی استفاده‌ کنید.
 5. تهویه ساختمان را بهبود می‌بخشد.
 6. همچنین این امکان را برایتان فراهم می‌کند تا در آینده بخش‌های دیگری از قبیل بالاخانه یا پنجره زیر شیروانی را به ساختمان خود اضافه کنید.

نکته: در مناطقی که بنا در معرض وزش بادهای شدید و طوفان قرار دارد، بهتر است شیب سقف ٦/١٢ – ٤/١٢ (زاویه ٥٥-٣٣‌درجه) باشد.

معایب:

 1. طراحی و اجرای بام‌های شیبدار گران‌تر از سقف‌های شیروانی‌ست.
 2. طراحی بام‌های شیبدار پیچیده‌تر بوده و نیازمند مواد و مصالح بیشتری‌ست.
 3. اگر سقف به درستی نصب نشده باشد، استفاده از درزِ جوش‌های بیشتر، احتمال نشتی سقف را افزایش می‌دهد.

نکته: استفاده از ساختاری درست و مناسب و به کار بستن یک برنامه تعمیر و نگهداری منظم و دقیق امری‌ست. اجتناب‌ناپذیر که مانع از تبدیل‌ شدن مشکلات کوچک و جزئی به مشکلات عمده و بزرگی می‌شود که نمی‌توان به آسانی در صدد رفعشان برآمد.

مواد و مصالح قابل استفاده:

در ساخت بام‌های شیبدار نیز می‌توان به مانند سقف‌های شیروانی از انواع مختلف مواد و مصالح بهره برد.به عنوان مثال: شینگل‌ها، فلز، کاشی و موزاییک.

انواع سقف‌های شیبدار چند‌بر:

سقف شیبدار ساده (Simple Hip):

مرسوم‌ترین نوع بام شیبدار تلقی می‌شود. در دو سمت این مدل سقف‌ها یک چند‌ضلعی قابل تشخیص است و در دو سمت دیگر یک مثلث دیده می‌شود. کناره‌های سقف در بخش فوقانی ساختمان به‌هم متصل شده و تاج سقف را تشکیل می‌دهند.

سقف شیبدار متقاطع (Cross Hipped):

پایابنای صدر

اساس طراحی و ساختار آن مشابه سقف‌های شیروانی متقاطع بوده و برای تحت پوشش قرار‌دادن بخش‌های مختلف ساختمان از چند بام شیب‌دار استفاده می‌شود. خط فاصل و مرز میان دو سقف را اصطلاحاً دره (Valley) می‌نامند.

نکته: احتمال جمع شدن آب در حد فاصل میان سقف‌ها (Valley) زیاد است لذا می‌بایست در این قسمت‌ها از مواد و مصالح ضد‌آب بهره گرفت.

سقف شیبدار نصفه (Half Hipped):

Half Hipped

عبارت است از یک بام شیب‌دار استاندارد که دو ‌بخش کناری آن کوتاه‌تر بوده و لبه بام را شکل می‌دهند.

سقف‌های شیبدار چهار‌بر (Mansard Roof):

بام شیبدار چهار‌بر که با نام سقف فرانسوی شناخته می‌شود، شامل ٤‌پانل است که شیب دو تا از پانل‌ها دو‌برابر شیب دو پانل دیگر است و از به‌هم پیوستن‌شان سقفی با شیب ملایم پدید می‌آید.

مزایا:

 1. فضای بسیار بیشتری در اختیار سکنه منزل قرار می‌دهد تا از آن به عنوان اتاق زیر شیروانی یا بالا‌خانه استفاده کنند. به علاوه سبک و سیاق طراحی این نوع از سقف‌ها به گونه‌ای‌ست که می‌توان آن را باز گذاشت یا به‌هم متصل ساخت و با نصب یک پنجره زیر شیروانی زیبایی و نمای ساختمان را دو‌چندان کرد.
 2. این نوع از سقف‌ها برای افرادی که قصد دارند در آینده بخش‌های جدیدی را به ساختمان خود اضافه کنند، انتخاب شایسته و بسیار مناسبی به شمار می‌رود. ( در وهله نخست خانه خود را طراحی نموده و بنا کنید، برای شروع کار می‌توانید به اجرای سقف‌های شیبدار چهار‌بر و ساده بسنده کنید و در آینده یک اتاق یا پنجره زیر شیروانی به ساختمان‌تان بیفزایید. در این صورت با یک تیر دو نشان را می‌زنید.‌هم ارزش و بهای ملک خود را بالا می‌برید،‌هم به صاحب‌خانه فرصت می‌دهید تا به میل خود و متناسب با نیازهایش ساختار بنا را تغییر دهند.)

معایب:

بخشی از سقف که شیب ملایمی دارد در برابر بارش سنگین برف آسیب‌پذیر بوده و نمی‌تواند تاب آورد. هزینه طراحی و اجرای چنین سقف‌هایی در قیاس با سایر سقف‌های قدیمی بسیار بیشتر خواهد بود. چراکه ریزه‌کاری و آرایه‌های بیشتری در آن‌ها نقش بسته است. با این حال فضای بیشتری که در اختیار ساکنین قرار می‌دهد و جلوه زیبایی که به نمای ساختمان می‌بخشد، گران‌تر بودن آن را تا حد زیادی جبران می‌کند.

مواد و مصالح قابل استفاده:

از آنجایی که بام شیبدار چهاربر منحصر به فرد و خاص است، با انتخاب زیرکانه و به جای مواد و مصالح می‌توانید کاری کنید که ساختمان شما خوش بدرخشد. شاید استفاده از فلزاتی همچون مس یا روی در بخش سراشیبی سقف در نگاه نخست به نظر گران و غیراقتصادی برسد. اما هزینه‌های ثانویه تعمیر و نگهداری سقف را در بلند مدت کاهش داده و انتخابی آینده نگرانه به شمار می‌رود. چیدمان شینگل‌های سنگی و چوبی در قالب یک الگوی لوزی شکل باعث می‌شود ساختمان شما نمایی متمایز و رویایی به خود گیرد.

از شینگل‌های ترکیبی که روی‌هم قرار می‌گیرند، استفاده نکنید. می‌توانید بخش سراشیبی سقف را با انتخاب یک الگوی منظم و با استفاده از شینگل‌های قیرگونی شده بیارایید. در ساخت بام شیبدار چهار‌بر می‌توانید از انواع مختلف مواد و مصالح استفاده کنید، اما حواستان به بخش کم شیب سقف باشد. اطمینان یابید مواد به کار رفته در این قسمت ضد آب بوده و آب به سرعت از روی آن تبخیر می‌شود و بدین‌سان از بابت انسجام و یکپارچگی سقف آسوده خاطر شوید.