رفتن به بالا

تلفن : 09124946517 - 77800970


انواع سقف شیبدار
انواع سقف شیبدار - مزایا و معایب (بخش دوم)Reviewed by شیرین محبی on Aug 6Rating: 4.5

انواع سقف شیبدار  – مزایا و معایب (بخش دوم)

همان‌طور که قبلا اشاره شد، انتخاب یک سقف مناسب دشوارتر از آن چیزی‌ست که اغلب مردم می‌اندیشند. از تمامی این‌ها گذشته، سقف نقش کلیدی و مهمی در زیبایی ظاهری و نمای ساختمان شما ایفا می‌کند. مقاله‌ای که پیش رویتان قرار گرفته، نظریه‌ای تخصصی و کارشناسانه است که به شما کمک می‌کند به درک صحیحی از انواع سقف شیبدار برسید و بتوانید با شناخت انواع سقف شیبدار بهترین تصمیم‌گیری را در انتخاب سقف مورد نظرتان داشته باشید. با پایابنا همراه باشید.

سقف شیبدار تک‌بر (Sloping Roof)

انواع سقف شیبدار

این سقف تنها یک ضلع دارد. پانل شیبداری که به یک دیوار بلند متصل شده است. می‌توانید آن را به عنوان یک سقف شیروانی در ذهن خود مجسم کنید که از وسط به دو نیم تقسیم شده است یا یک سقف مسطح که زاویه‌ای ٤٥‌ درجه به خود گرفته است. این نوع سقف‌ها را می‌توان اغلب بر روی بخش‌های جانبی ساختمان از قبیل تراس و آلونک یافت. با این اوصاف، امروزه شاهد استفاده از این گونه سقف‌ها بر بام عمارات مدرن‌تر هستیم.

مزایا:

 1. سوار کردن سقف شیبدار تک‌بر، بر فراز ساختمان کار ساده‌ای‌ست.
 2. در مقایسه با سایر سقف‌ها به مواد و مصالح کمتری نیاز است.
 3. شیب تند این سقف‌ها کمک می‌کند تا برف و باران سریع و راحت از روی‌آنها سرازیر شود و در نتیجه سقف شیبدار تک‌بر گزینه‌ای ایده‌آل برای مناطق برفی و بارانی محسوب می‌شود.
 4. می‌توان برای زیباتر جلوه‌دادن نمای ظاهری ساختمان و ارتقا بخشیدن ارزش‌های معماری بنا از این سبک طراحی بهره گرفت.

معایب:

 1. چنانچه شیب بام بیش از حد باشد، سقف بسیار کوتاه خواهد شد.
 2. ساختمان‌هایی که در مناطق بادگیر و طوفان‌خیز واقع شده‌اند، اگر فقط از سقف شیبدار تک‌بر استفاده کنند با مشکلات عدیده‌ای مواجه خواهند شد.

مواد و مصالح قابل استفاده:

به خاطر شیب تند این‌گونه سقف‌ها چاره‌ای نداریم جز آن که پوشش‌های لاستیکی را از لیست مواد قابل استفاده بر روی بام‌های شیبدار تک‌بر خط بزنیم. برای شیک و ساده جلوه‌دادن این سقف‌ها می‌توان به جای شینگل و موزائیک از درز جوش‌های ایستا (Standing Seam) بر روی این سقف‌ها استفاده کرد. به علاوه می‌توان برای رعایت موازین سازگاری با محیط زیست و به خود‌کفایی رساندن ساختمان در مقوله انرژی، پانل‌های جذب نور خورشید PV بر روی آن نصب نمود.

سقف شیبدار مسطح (Gambrel Roof)

سقف شیبدار

یکی دیگر از انواع سقف شیبدار ، سقف شیبدار مسطح می‌باشد. این نوع سقف شباهت بسیاری به سقف‌های شیبدار چهار‌بر دارد. چرا که پانل‌های به کار رفته در هر دوی آن‌ها دو شیب متفاوت به خود می‌گیرند. تفاوت آن‌ها در تعداد پانل‌هاست. سقف شیبدار مسطح مشتمل بر دو پانل بوده و سقف شیبدار چهار‌بر، چهار پانل دارد. بخش تحتانی سقف، شیب تندی داشته و تقریباً به حالت قائم بنا شده است. در حالیکه بخش فوقانی شیب ملایمی دارد. این نوع از سقف‌ها تنها در ساختمان‌های انباری یا روستایی به کار نمی‌روند، بلکه در عماراتی با سبک و سیاق Dutch Colonial و Georgian نیز دیده می‌شوند.

مزایا:

 1. فضای بسیار بیشتری در اختیار صاحب‌خانه قرار می‌دهد تا به سلیقه خود آن را به اتاق زیر شیروانی یا بالا‌خانه بدل سازد.
 2. طراحی و اجرای آن ساده و بی‌دردسر است.
 3. ساختار سقف شیبدار مسطح متشکل است از دو پانل و بست‌ها و اتصالاتی که این پانل‌ها را به‌هم متصل می‌سازند. لذا برای بر‌پا‌کردن چنین سقفی به مواد و مصالح کمتری نیاز است و این یعنی صرفه‌جویی در هزینه‌های اولیه ساخت سقف.
 4. سقف‌های شیبدار مسطح گزینه‌ای ایده‌آل و فوق‌العاده مناسب برای سایبان‌های محوطه بیرونی ساختمان یا انباری به‌شمار می‌رود. طراحی این سقف‌ها به گونه‌ای‌ست که بی‌آنکه فضای بیشتری را اشغال کنند، ظرفیت ذخیره‌سازی ساختمان را افزایش می‌‌دهند.

معایب:

 1. در مناطقی که در معرض وزش طوفان و بارش قابل ملاحظه برف قرار دارند، استفاده از سقف‌های شیبدار مسطح خردمندانه نخواهد بود.
 2. استفاده از سبک طراحی باز در این سقف‌ها، پیامدی نخواهد داشت جز فرو ریختن سقف در زیر بار فشار‌های شدید.

نکته: به هنگام ساخت سقف‌های شیبدار مسطح بهتر است تاج سقف را با مواد ضد‌آب بپوشانید. از یک برنامه منظم و به موقع برای تعمیرات دوره‌ای سقف بهره بگیرید. هر سال سقف را به دقت مورد بازبینی قرار دهید تا مطمئن شوید طوفان‌های فصلی و بارش سنگین برف و باران آسیبی به آن وارد نکرده است.

پنجره‌ها روزنه‌ای هستند به سوی خورشید که روشنایی اتاقک زیر شیروانی و محوطه زیر سقف را تأمین می‌کنند. این امر می‌تواند‌هم مزیت محسوب شود‌هم عیب. از یک سو هر چه طراحی سقف با آب‌و‌تاب بیشتری صورت پذیرد و ریزه‌کاری‌ها و اجزای بیشتری در پیکر آن تعبیه شده باشد، نمای ساختمان چشم‌نوازتر می‌شود. اما پنجره‌ها احتمال نشتی آب را افزایش می‌دهند.

مواد و مصالح قابل استفاده:

مصالح به‌کار رفته در سقف‌های شیبدار مسطح به سبک و استایل طراحی بنا بستگی دارد. با این حال استفاده از شینگل‌های چوبی، قیرگونی شده و سنگی بیشتر رواج دارد. اما اگر نگران سر‌ به فلک کشیدن هزینه‌های تعمیر و نگهداری سقف هستید، توصیه می‌کنیم شینگل‌های فلزی را انتخاب کنید.

نکته: اگر ساختمان شما در منطقه‌ای با شرایط نامساعد جوی واقع شده است، با کمک تیرچه‌های مستحکمی که در بخش فوقانی و سقف نصب می‌کنید، قوام و دوام آن را دو چندان نمایید.