رفتن به بالا

تلفن : 09124946517 - 77800970


سقف منحنی شکل
مزایا و معایب سقف منحنی شکل و سقف شیروانی دندانه اره‌ایReviewed by شیرین محبی on Aug 17Rating: 4.5مزایا و معایب سقف منحنی شکل و سقف شیروانی دندانه اره‌ای

بررسی سقف منحنی شکل (Curved Roof)

سقف منحنی شکل شباهت بسیاری به سقف شیبدار تک‌بر‌ دارد، با این تفاوت که پانل‌های تشکیل دهنده این سقف انحنا دارند. طراحی این سقف‌ها کاملاً مدرن و امروزی، منحصر به فرد و بی‌نظیر، خلاقانه و نو می‌باشند. میزان انحنای سقف می‌تواند متغیر باشد؛ از انحنای ملایم گرفته تا قوس کامل.

 سقف منحنی شکل

مزایا:

  1. از حیث زیبایی فوق‌العاده بوده و باعث می‌شود ساختمان شما به هیچ عمارت دیگری شبیه نباشد و کاملاً متمایز و متفاوت باشد.
  2. اشکالی ظریف و هنرمندانه در فضای داخلی منزل ایجاد می‌کنند.
  3. یک سقف منحنی شکل را می‌توان به تمامیت و بر فراز کل بنا گسترد یا تنها بر روی بخش‌های خاصی از ساختمان اجرا نمود. مثل سقف قوسی شکلی که تنها مدخل ورودی عمارت را پوشش می‌دهد.
  4. با توجه به این‌که طراحی و اجرای سقف‌های منحنی شکل نیازمند مهارت و تخصص یک معمار یا ساختمان‌ساز حرفه‌ای‌ است، می‌توان آن را به طور کاملاً اختصاصی و متناسب با نیاز ساختمان و شرایط جوی منطقه طراحی کرد. به عنوان مثال: در نواحی بادگیر و طوفان‌خیز می‌توان با ملایم‌تر کردن شیب سقف، دوام بالای آن را تضمین کرد. در‌ حالیکه سقف‌های قوسی شکل سرازیر شدن آب را راحت‌تر می‌کنند و به آن سرعت می‌بخشند و برای مناطقی با بارش سنگین برف و باران ایده‌آل هستند.

معایب:

بهای ساخت یک سقف منحنی شکل به میزان پیچیدگی طراحی آن بستگی دارد.

مواد و مصالح قابل استفاده:

بهترین ماده برای ساخت سقف‌های منحنی‌شکل فلز است، چرا که به راحتی خم شده و فرم سقف را به خود می‌گیرند، علاوه بر آن هزینه‌های تعمیر و مرمت را تا حد زیادی کاهش می‌دهند.

بررسی سقف دندانه اره‌ای (Saw-tooth Roof)

این سقف از دو یا چند سقف شیبدار تشکیل شده که به موازات‌هم قرار گرفته‌اند و هر یک، سطوح عمودی و شیب متفاوتی دارد. همان‌گونه که از نامش پیدا‌ست، شمای کلی این سقف شباهت بسیاری به دندانه‌های تیغ اره دارد. در گذشته تنها در ساختمان‌های صنعتی از سقف‌های دندانه اره‌ای استفاده می‌شد. لیکن امروزه این سقف‌ها بر فراز ساختمان‌هایی با طراحی مدرن نیز گسترده شده‌اند.

انواع سقف شیروانی

مزایا:

  1. می‌توان در سطوح عمودی سقف پنجره‌هایی تعبیه کرد تا نور طبیعی مجالی برای راه یافتن به درون ساختمان پیدا کند.
  2. بخش‌های فوقانی سقف فضای لازم برای بنا نهادن یک اتاق زیر شیروانی را فراهم می‌کند.
  3. تلفیق شیب‌های متنوع و بهره‌گیری از روشنایی طبیعی فاکتورهایی‌ است که سبب می‌شود این سبک از طراحی برای ساختمان‌هایی که به دنبال رعایت موازین محیط زیست دوستانه هستند، به سقف‌های دندانه اره‌ای روی آورند و با نصب پانل‌های جذب تابش خورشید و سیستم‌های گرمایش تشعشعی و ژئوترمال (حرارت زمینی) گامی مؤثر در راستای حفظ محیط زیست بردارند.

انواع سقف شیروانی

معایب:

  1. طراحی پیچیده و مواد فراوان مورد نیاز برای ساخت این سقف‌ها، عواملی هستند که باعث می‌شوند بر‌ پا کردن سقف دندانه اره‌ای گران و هزینه‌بر باشد.
  2. علاوه بر آن هزینه‌های تعمیر و نگهداری این سقف‌ها بسیار بالاست.
  3. عواملی از قبیل اضافه کردن پنجره به سقف، متفاوت بودن شیب سقف‌های تشکیل‌دهنده این سقف و دره‌های موجود میان آن‌ها، احتمال نشتی و چکه کردن آب از سقف را افزایش می‌دهند. از این رو، استفاده از یک سقف دندانه اره‌ای در مناطقی با بارش فراوان برف و باران چندان عاقلانه و اقتصادی نخواهد بود.

مواد و مصالح قابل استفاده:

سبک و سیاق طراحی ساختمان تعیین می‌کند که این سقف‌ها را باید از چوب، فولاد یا بتن مقاوم ساخت.