رفتن به بالا

تلفن : 09124946517 - 77800970


سقف گنبدی
مزایا و معایب سقف گنبدی ، سقف هرمی شکل و سقف ترکیبیReviewed by شیرین محبی on Aug 20Rating: 4.5مزایا و معایب سقف گنبدی ، سقف هرمی شکل و سقف ترکیبی

در مطالب پیشین به بررسی معایب و مزایا و ذکر انواع سقف‌های شیروانی ، سقف‌های مسطح، سقف‌های پروانه و کلاهکی و… پرداختیم. امروز می‌‎خواهیم به بررسی سقف گنبدی ، سقف هرمی‌شکل و سقف ترکیبی بپردازیم. در ادامه با پایابنای صدر همراه بمانید.

سقف گنبدی (Dome Roof)

سقف گنبدی را می‌توان به یک چند ضلعی تشبیه نمود که شکل کاسه‌ای به خود گرفته است. سقف گنبدی ایده فوق‌العاده‌ای‌ برای ارتقا‌دادن جنبه‌های زیبایی و چشم‌نواز و با شکوه جلوه‌دادن هر عمارتی است. یک انتخاب معرکه برای سقف آلاچیق‌ها ، گنبد‌ها و اتاق‌های بالا‌خانه.

سقف گنبدی

مزایا:

این سقف‌ها‌هم از حیث زیبایی حرف‌های بسیاری برای گفتن دارند،‌هم در زمینه مقاومت و دوام در برابر شرایط جوی به خوبی عرض‌اندام می‌کنند.

معایب:

  1. طراحی پیچیده سقف‌های گنبدی سبب هزینه‌بر و گران بودن ساخت و اجرای این‌گونه سقف‌ها می‌شود.
  2. با این حال، بسته به نوع سازه ممکن است بتوانید یک سقف گنبدی پیش‌ساخته برای بنای خود مهیا کنید.

مواد و مصالح قابل استفاده:

سقف گنبدی را می‌توان با شینگل‌ها، فلز و یا حتی شیشه ساخت. اما اگر می‌خواهید از شر هزینه‌های تعمیر و نگهداری سقف رهایی یابید، بهتر است از فلز استفاده کنید.

سقف هرمی شکل (Pyramid Roof)

سقف‌های هرمی شکل یکی از انواع بام‌های شیب‌دار چند‌بر محسوب می‌شوند. اضلاع چهارگانه سقف در بالاترین نقطه بنا به‌هم متصل می‌شوند. سقف‌های هرمی شکل اغلب در سازه‌های کوچک‌تر همچون خانه‌های ویلایی و اتاقک‌ها کاربرد دارند. با این حال در بخش‌های فرعی ساختمان از قبیل استخر‌های سرپوشیده، گاراژها و انباری نیز می‌توان این سبک سقف را مورد استفاده قرار داد.

سقف گنبدی

مزایا:

  1. سقف‌های هرمی در برابر وزش بادهای شدید بسیار مقاوم بوده و ایستادگی می‌کنند، بنابراین یک گزینه فوق‌العاده مناسب برای مناطق طوفان‌خیز و بادگیر به شمار می‌روند.
  2. شیب سقف به‌گونه‌ای‌ست که فضای قابل سکونت ساختمان را بسط می‌دهد تا بتوان در پناه آن اتاقک زیر شیروانی ساخت.
  3. هزینه‌های مربوط به انرژی مصرفی ساختمان به لطف لبه‌های پیش آمده سقف کاهش می‌یابد.

معایب:

طراحی پیچیده سقف هرمی شکل هزینه ساخت و اجرای آن را به مقدار چشمگیری افزایش می‌دهد.

سقف ترکیبی (Combination Roof)

سقف ترکیبی به سبکی از طراحی اطلاق می‌شود که با تلفیق نمودن چند نوع مختلف سقف و سوار کردن آن‌ها بر روی بام ساختمان حاصل می‌شود، سقفی بسیار زیبا و شکیل که قابلیت‌ها و کاربرد فراوان دارد. به عنوان مثال خانه‌ای را در‌ نظر بگیرید که سقف بنای اصلی شیب‌دار چند‌بر بوده اما سقف بالای پنجره‌ها شیروانی و سقف ایوان شیب‌دار تک‌بر است.

سقف گنبدی

مزایا:

  1. امکان استفاده و ترکیب نمودن انواع مختلف سقف باعث می‌شود نگاه‌ها به سمت عمارت شما معطوف شود.
  2. یک ترفند هوشمندانه و فوق‌العاده که به شما فرصت می‌دهد برای هر بخش از ساختمان بهترین و مناسب‌ترین سقف را برگزینید.

معایب:

  1. هر چه طراحی سقف پیچیده‌تر و دشوار‌تر باشد، ساخت آن گران‌تر خواهد بود.
  2. وصل کردن چند نوع سقف با شیب‌های متفاوت به هم، نیازمند صرف مواد و مصالح و نیروی انسانی بیشتر است و این معنایی ندارد جز بالا رفتن هزینه‌های ساخت سقف.
  3. در محل اتصال و مرز میان  سقف‌ها، پستی و بلندی‌هایی پدید می‌آید که نقطه ضعف سقف به شمار می‌رود؛ چراکه بستری‌ مناسب برای نشت و چکه کردن آب از آن است.

زمانی‌که می‌خواهید برای ساختمان خود سقف مناسبی انتخاب کنید، باید در وهله نخست به تهیه لیستی از سقف‌هایی که در منطقه آب‌و‌هوایی شما کاربرد دارند و سقف‌هایی که در چنین شرایطی آسیب‌پذیر بوده و دوام نمی‌آورند. به عنوان مثال اگر در محل زندگی شما برف و باران به وفور می‌بارد، تند بودن شیب سقف باعث می‌شود حجم بالای برف بر روی سقف ساختمان شما باقی نماند و به آسانی از بام شما سرازیر شود. با محدود کردن گزینه‌هایی که پیش رویتان است، می‌توانید به درک صحیحی از نیازهای خود برسید. فضای بیشتری احتیاج دارید یا ترجیح می‌دهید خانه‌ای مطابق با استانداردهای حفظ محیط زیست بنا کنید؟ و در نهایت تصمیم بگیرید چه سبک و استایلی را انتخاب کنید. تمامی این نکات را به دقت مرور کنید تا سرانجام به خانه رویایی خود دست یابید.