رفتن به بالا

تلفن : 09124946517 - 09122345989


آلاچیق های چوبی
آلاچیق های چوبی و انواع آن – بخش دومReviewed by شیرین محبی on Aug 24Rating: 4.5

چوب یکی از رایج‌ترین و محبوب‌ترین مواد قابل استفاده در ساخت آلاچیق‌های چوبی به شمار می‌رود. چرا که از یک سو کار کردن با آن ساده و بی‌دردسر است و از سوی دیگر مقرون به صرفه بوده و هیچ محدودیتی برای اجرای طرح آلاچیق پیش روی‌تان قرار نمی‌دهد.

آلاچیق‌های چوبی و انواع آن

یکی از متداول‌ترین انواع چوب که در ساخت آلاچیق‌های چوبی کاربرد دارد، چوب کاج مقاوم شده است. استفاده از این نوع چوب بسیار مقرون به صرفه بوده و مقاومت بنا را در برابر حشرات، پوسیدگی و فرسایش تا حد چشم‌گیری بالا می‌برد. برای کند کردن آسیب‌های محیطی می‌بایست پس از ساخت آلاچیق اقداماتی جهت حفاظت از آن صورت داد. چوب کاج مقاوم شده را می‌توانید به رنگ دلخواهتان درآورید.

یکی دیگر از چوب‌هایی که می‌توان در ساخت تراس‌های سرپوشیده از آن بهره برد، چوب درخت سرو است. از جمله خصوصیات طبیعی این چوب می‌توان به مقاومت بالای آن در برابر ترک خوردن، تاب برداشتن، پوسیدگی ناشی از رطوبت و حشرات اشاره داشت. از آنجایی که چوب سرو سبک است، کار کردن با آن راحت و بی‌دردسر خواهد بود، اما در حین سبکی بسیار قوی و مستحکم نیز می‌باشد، از این رو اغلب نجاران کار کشته و حرفه‌ای برای بنا کردن تراس‌های سرپوشیده چوبی استفاده از چوب سرو را ترجیح می‌دهند. به علاوه می‌توان در صورت نیاز آن را لکه‌گیری یا رنگ‌آمیزی نمود.

آلاچیق‌های چوبی

از دیگر چوب‌های قابل استفاده در ساخت تراس‌های سرپوشیده می‌توان از چوب سرخ، چوب بلوط و ساج نام برد. البته این را‌هم در نظر داشته باشید که این چوب‌ها در مقایسه با چوب کاج مقاوم شده بسیار گران‌تر می‌باشند. اگر ایده ساخت یک آلاچیق چوبی را در سر می‌پرورانید از این نکته غافل نشوید که گزینه‌های بسیاری برای انتخاب چوب پیش روی‌تان است و باید شیوه لکه‌گیری با چوب مورد نظرتان هم‌خوانی داشته باشد. چرا که روش لکه‌گیری چوب‌های مختلف، متفاوت است. برای لکه‌گیری هر نوع چوب به رنگ متفاوت و منحصر به فردی نیاز دارید تا در نهایت حاصل کارتان یک‌دست و هم‌سان از آب درآید.

آلاچیق‌های چوبی سرپوشیده با طراحی اختصاصی و سفارشی

شما می‌توانید یک طراح فضای سبز یا یک نجار را استخدام کنید تا محوطه بیرونی منزل شما را با یک تراس چوبی سرپوشیده کاملاً اختصاصی زینت بخشد. اگر این مسیر را در پیش گیرید می‌توانید آلاچیق خود را کاملاً باب میل و سلیقه خودتان طراحی و اجرا کنید. چوب یک ماده فوق‌العاده عالی برای اجرای طرح‌های خاص و سفارشی به شمار می‌رود؛ چون می‌توان به راحتی آن را در محل ساخت تراس به هر ابعادی برید. شما می‌توانید میزان نوری که به تراس‌ راه می‌یابد را تنظیم کنید، همه چیز به میل و سلیقه شما بستگی دارد. برای رنگ و روغن زدن تراس‌های چوبی راه‌های بسیاری وجود دارد.

آلاچیق‌های چوبی

  • می‌توانید چوب را به رنگ دل‌خواه خود در‌آورده یا حتی لکه‌گیری کنید.
  • در انتهای هر یک از الوارهای چوبی برش‌هایی ترئینی بزنید تا آلاچیق شما ظاهری منحصر به فرد و زیبا به خود گیرد.
  • یک استاد کار ماهر که در زمینه ساخت تراس تجربه و تخصص کافی داشته باشد، می‌تواند نیمکت‌های چوبی، بستری از گل و گیاه، یک نورپردازی رویایی و خاص را در دل طراحی آلاچیق شما بگنجاند.

آلاچیق چوبی سرپوشیده از پیش‌ ساخته شده

اگر به دنبال اجرای فوری و بی‌دردسر یک آلاچیق چوبی سرپوشیده هستید، نیازی نیست فردی را به خدمت بگیرید تا نقشه‌های آن را برایتان طراحی کند، آلاچیق‌های چوبی از پیش‌ ساخته شده بهترین راه‌حلی است که پیش رویتان قرار دارد. در جعبه حاوی آلاچیق چوبی سرپوشیده پیش‌ساخته می‌توانید موارد زیر را بیابید:

آلاچیق‌های چوبی

  •  تمامی الوارهای مورد نیاز برای ساخت آلاچیق که از قبل به همان سایزی که باید برش خورده‌اند.
  • نقشه و دستورالعمل جامع نحوه اجرا و مونتاژ کردن آلاچیق
  • ابزاری که برای سرهم‌بندی و علم کردن آلاچیق به آن نیاز دارید.

آلاچیق‌های چوبی پیش‌ساخته در ابعاد و سبک‌های متنوعی موجود است. شما می‌توانید از  میان مدل‌های مونتاژ شده یا مدل‌هایی که قطعات آن را باید خودتان سرهم‌بندی کنید، یکی را انتخاب نمایید. می‌توانید متناسب با نیاز و سلیقه خود سقف مشبک یا یکپارچه را برگزینید. قبل از خرید آلاچیق‌ های پیش‌ساخته محلی که برای نصب آن در نظر گرفته‌اید را به دقت اندازه بگیرید.

مرمت و نگه‌داری

آلاچیق‌های چوبی سرپوشیده سالانه نیاز به تعمیر و نگه‌داری دارند. به همین جهت باید برای دفع موریانه و سایر حشرات و محافظت از آن در برابر شرایط جوی تمهیداتی اندیشید. این آلاچیق ها را باید هر چند وقت یک بار مجدداً رنگ کرد تا ظاهر خود را حفظ کنند. اگر آن‌طور که باید و شاید به آلاچیق خود رسیدگی نکنید، چوب آن پوسیده می‌شود و چاره‌ای نخواهید داشت جز آن که کل تراس را دوباره از نو بسازید. اما اگر به خوبی از آن مراقبت کنید، می‌توانید سالیان سال از وجودش لذت ببرید.