رفتن به بالا

تلفن : 09124946517 - 77800970


عرشه فولادی
نحوه اجرای سقف های عرشه فولادیReviewed by شیرین محبی on Aug 27Rating: 4.5

توضیحاتی در باب سقف‌های عرشه فولادی

تنها یک نوع سقف عرشه فولادی وجود دارد که می‌توان آن را با شیبی ملایم بر فراز ساختمان نصب کرد؛ پانل‌های سقفی. در مواردی که شیب سقف اندک است استفاده از پانل‌های سقفی بهترین گزینه‌ای است که پیش روی شما قرار دارد. البته این نکته را به یاد داشته باشید که در سقف‌هایی با شیب تند نیز می‌توان این پانل‌ها را به کار بست.

پانل‌های فلزی سقف به گونه‌ای طراحی شده‌اند که راه نفوذ آب را در محل اتصال و روی‌هم قرار گرفتن صفحات فلزی سد می‌کنند؛ برای نیل به این هدف باید درزها را آب‌بندی کرد و از طرح‌هایی برای بر‌هم زدن خاصیت موئینگی آب استفاده کرد. پانل‌های فلزی سقف قدرت و استحکام بالایی داشته و همچون پلی بر روی اجزای زیرین خود سایه می‌افکنند.

نمونه‌ای از سقف‌های عرشه فولادی پانل‌دار

عرشه فولادی

عرشه سقف

سقف‌های عرشه فولادی را می‌توان بر روی طیف وسیعی از بسترها گسترد. این بسترها بر دو نوع‌ هستند:

۱. عرشه‌ای به‌هم پیوسته که هیچ فاصله‌ای در میان اجزای آن وجود ندارد و تکیه‌گاهی ثابت و یکپارچه برای علم کردن پانل‌های فلزی سقف فراهم می‌آورد.
۲. عرشه‌ای متشکل از پایه‌های نگه‌دارنده (همچون تیرک‌های فلزی) که از یکدیگر فاصله داشته و صفحات فلزی همچون پلی در محدوده میان این پایه‌ها قرار می‌گیرند.

در اغلب موارد سقف‌های فلزی پانل‌دار بر روی عرشه‌های یکپارچه سوار نمی‌شوند و تیرک‌های فلزی منقطع نقش بستر این نوع سقف‌ها را ایفا می‌کنند.

عرشه فولادی

زیرسازی سقف‌های عرشه فولادی

پیش از نصب پانل‌های سقف، لایه‌ای بر روی عرشه تعبیه می‌شود که دو نقش کلیدی و مهم دارد:

  1. تا زمانی که پانل‌های فلزی بر روی سقف نصب شوند، لایه زیرین ساختمان را در مقابل نفوذ عوامل جوی مصون می‌دارد.
  2. عایقی مقاوم در برابر شرایط نامساعد آب و هوا بر فراز ساختمان شما پهن می‌کند تا اگر آب از پانل‌های فلزی عبور کرد، نتواند به درون ساختمان راه یابد.

نکته: زمانی‌ که بار سقف بر دوش پایه‌های منقطع و فاصله‌دار است، استفاده از لایه‌های زیرین امکان‌پذیر نیست؛ اما در مواقعی که عرشه سقف یکپارچه و به‌هم پیوسته است، توصیه می‌شود از مزایای لایه‌های زیرین غافل نشوید و آن‌ها را به کار بندید.

از رایج‌ترین لایه‌های زیرین قابل استفاده در بستر پانل‌های فلزی می‌توان به آسفالت اشباع شده و الیاف طبیعی (نمد) غیر متخلخل(یعنی الیاف به‌هم پیوسته) اشاره داشت؛ این لایه‌ها را اغلب با عنوان نوع ١٥ و نوع ٣٠ می‌شناسند؛ البته شماره ١٥ و شماره ٣٠ نیز به آن‌ها اطلاق می‌شود. لازم به ذکر است که این لایه‌ها در صنعت با اصطلاح Type I و Type II نیز یاد می‌شوند.

لایه زیرین پانل‌های فلزی را باید متناسب با شیب آن‌ها انتخاب کرد:

برای سقف‌هایی با شیب ١٨ درجه یا بیشتر توصیه می‌شود زیرسازی با قرار گرفتن حداقل یک لایه حاوی الیاف اشباع شده آسفالت شماره ٣٠ به صورت افقی و شینگل مانند بر روی عرشه سقف انجام شود. برای سقف‌هایی با شیب ١٤ درجه تا شیب ١٨ درجه توصیه می‌شود زیرسازی با قرار گرفتن حداقل دو لایه حاوی الیاف اشباع شده آسفالت شماره ٣٠ به صورت افقی و شینگل مانند بر روی عرشه سقف انجام شود.

در مناطقی که متوسط دمای هوا در ماه ژانویه ٣٠ درجه فارنهایت یا کمتر از آن است، توصیه می‌شود یک لایه محافظ در برابر قندیل‌های یخ بر روی لایه زیرین تعبیه کنید. این لایه شامل یک غشای پلیمری خود چسب از قیر می‌شود. اجرای غشای محافظ در برابر قندیل یخ را باید از لبه‌‎های بام شروع کرده و با حداقل ٢٤ اینچ فاصله از سطح بیرونی دیوارهای ساختمان به سمت بالا صورت گیرد. برای شیب‌های کمتر از ١٨ درجه، حداقل فاصله لایه محافظ از دیوارها می‌بایست ٣٦ اینچ باشد. به تصویر زیر نگاه کنید.

عرشه فولادی

شکل شماره یک: نمونه‌ای از لایه محافظ در برابر قندیل یخ

توصیه می‌شود یک ورقه لغزنده، روی لایه زیرین پانل‌های فلزی قرار گیرد. ورقه لغزنده یک لایه کاغذ ساختمانی صاف و صیقلی، همچون صمغ صنوبر یا کاغذهای ساختمانی غیر اشباع می‌باشد که وظیفه آن حفاظت از لایه زیرین در برابر آسیب‌های احتمالی است، چرا که ممکن است پانل‌های فلزی سقف به این لایه چسبیده و باعث فروپاشی آن شوند.

عرشه فولادی

کاهنده‌های تبخیر، عایق‌کاری و تهویه

شبنم زدن (تعریق یا میعان) سطوح داخلی پانل‌های فلزی پدیده حائز اهمیتی می‌باشد که نباید از آن غافل ماند. با کمک کاهنده‌های تبخیر، عایق‌کاری و تهویه مناسب می‌بایست در صدد رفع مشکلاتی از این دست برآیید. از آنجایی که هر ساختمان در نوع خود منحصر به فرد و یکتاست، صاحبان و طراحان ساختمان می‌بایست به متخصصین و کارشناسان کنترل رطوبت مراجعه نمایند تا مشاوره‌های لازم را در این زمینه دریافت کنند.

استانداردهای مواد اولیه

سقف‌های فلزی شما می‌بایست موازین و استانداردهای بین‌المللی ASTM را رعایت کرده باشند:

  1. استاندارد ASTM E1514: استانداردهای مختص سقف‌های فولادی درز ایستا
  2. استاندارد ASTM E1637: استانداردهای مختص سقف‌های آلومینیومی درز ایستا

ضمانت‌نامه‌ها

به هنگام خرید یک سقف جدید باید دو نوع ضمانت‌نامه را مد نظر قرار دهید. اول، ضمانت‌نامه‌ای که توسط سازنده ارائه می‌شود. این‌گونه ضمانت‌نامه‌ها معایب ناشی از سقف را پوشش می‌دهند که در مورد سقف‌های فلزی تنها شامل رنگ و پوشش‌های سطح فلز می‌شود. به محض اتمام پروژه از سازنده بخواهید تا مدارک و گواهینامه‌های کیفی محصول را در اختیارتان قرار دهد.

پیمان‌کاری که سقف را بر روی ساختمان شما نصب کرده، ضمانت‌نامه‌ای برای کاری که انجام داده، به شما عرضه می‌کند. چنین ضمانت‌نامه‌هایی غالباً مشکلات مربوط به نصب و مواردی از این قبیل را تحت پوشش قرار می‌دهند. بسیاری از پیمان‌کاران ضمانت‌نامه‌ای یک یا دو ساله ارائه می‌کنند؛ گرچه استاندارد مشخصی برای مدت ضمانت در این صنعت تعریف نشده است.