رفتن به بالا

تلفن : 09124946517 - 77800970


سقف شیب دار
5 سقف شیب دار منحصر به فرد !!!Reviewed by شیرین محبی on Aug 31Rating: 5.0

این خانه‌های مدرن و رویایی دیدگاه شما را نسبت به سقف‌های معمولی و رایج متحول می‌کنند.

سقف یکی از کاربردی‌ترین اجزای ساختمان به شمار می‌رود و سرپناهی امن برای اهالی منزل محسوب می‌شود. اما صرفاً به خاطر این که اهداف بسیار مهم و والایی را دنبال می‌کند، نمی‌توان از جنبه‌های معماری جالب و هیجان‌انگیز آن غافل شد. با در نظر گرفتن شیب سقف و ترکیب شایسته آن با دیگر سقف‌ها، از یک‌سو می‌توانید کاری کنید که ساختمان شما از حیث زیبایی دارای ظاهری بی‌نظیر و خاص باشد و از سوی دیگر فضای قابل سکونت بیشتری در اختیار ساکنین منزل قرار دهید. در ادامه قصد داریم شما را با ٥ نوع سقف شیب دار  که شیبشان مزایای بسیاری دارد، آشنا کنیم.

سقف شیب دار

بام تک شیب

بام تک شیب مشتمل بر یک سطح شیبدار یا پانلی است که در یک جهت، زاویه دارد. همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌کنید، بام تک شیب اسپلیت از دو پانل مجزا و آزاد تشکیل شده است که هیچ تماسی با یکدیگر ندارند.

سقف شیب دار

ساختمان‌های دارای سقف تک شیب، ارتفاع بلندتری دارند و فضای کافی برای نصب پنجره‌های زیر شیروانی فراهم می‌آورند؛ در چنین شرایطی معماران می‌توانند با فراغ بال پنجره‌های سرسرا را فراخ‌تر کنند تا نور طبیعی به درون امارت راه یابد. به این صورت نمای ساختمان زیباتر شده و فضای داخلی به مقدار قابل توجهی افزایش یابد.

سقف پروانه‌ای یا شیروانی معکوس

این سقف تصویر بال‌های یک پروانه را در ذهن بیننده تداعی می‌کند. سقف پروانه‌ای حاصل به‌هم پیوستن دو سقف شیب دار و تلاقی آن‌ها بر بام ساختمان است. این مدل سقف‌ها در دهه ٥٠ و ٦٠ میلادی به محبوبیت چشم‌گیری دست یافت؛ امروزه نیز معماران از این سبک طراحی در ساختمان‌های مدرن خود بهره می‌گیرند.

سقف شیب دار

با وجود سقف‌های پروانه‌ای دیگر نیازی به ناودان‌های قدیمی و مرسوم نیست؛ چرا که آب باران بی‌هیچ واسطه‌ای در بخش میانی سقف و محل تلاقی دو پانل جمع شده و از آنجا به سوی زمین سرازیر می‌شود. به علاوه این سقف‌ها تأثیر به سزایی در میزان بازدهی انرژی ساختمان دارند؛ چرا که می‌توان بر روی این سقف‌ها پانل‌های خورشیدی نصب کرد و زاویه آن‌ها به گونه‌ای می‌باشد که اکثریت قریب به اتفاق اشعه‌های خورشید را به خود جذب می‌کنند.

سقف شیب دار

سقف شیب‌دار با شیب تند

سقف شیب دار

ظاهر این سقف شباهتی بسیار به بال‌های عظیم‌الجثه‌ای دارد که بر فراز ساختمان گسترده شده‌اند. سقف شیب دار با شیب تند، پا را فراتر از دیوارها گذاشته و فضای بیشتری را زیر سایه خود می‌گیرد و با این کار سرپناهی در خارج از ساختمان برای تفریح و سرگرمی ساکنین منزل فراهم می‌آورد.

سقف مخروطی هیپربولیک (هذلولی) یا زین مانند

انحنای سقف هیپربولیک یا هذلولی در دو جهت است؛ انحنای این سقف حول یک محور محدب و حول محور دیگر به صورت مقعر می‌باشد. امتداد این سقف‌ها به گونه‌ای است که انگار از یک گوشه به گوشه‌ای دیگر کشیده شده است. نخستین بار در دهه ٥٠ و ٦٠ میلادی معماران به استفاده از سقف‌های مخروطی روی آوردند؛ اما گذشت تمامی این سال‌ها باعث نشده چیزی از ارزش‌های این نوع سقف کم شود و همچنان ظاهری مدرن و امروزی به ساختمان می‌بخشد.

سقف شیب دار

امتداد سقف و ساختار منحنی شکل آن به نحوی می‌باشد که حداقل تماس را با دیوارهای بیرونی داشته و برای سر پا نگه‌داشتن آن نیازی به تکیه‌گاه‌های داخلی نیست. همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌کنید این سقف‌ها تراسی سرپوشیده بر فراز ساختمان مهیا می‌کنند. سقف مخروطی گزینه‌ای ایده‌آل برای صاحب خانه‌هایی است که به دنبال یک ساختمان با فضای باز، پر نور و مقرون به صرفه‌اند.

سقف دندانه اره‌ای

از به‌هم پیوستن چندین خرپشته و یک پنجره شیشه‌ای عمودی سقفی شکل می‌گیرد که با  نام دندانه اره‌ای شناخته می‌شود. این نام‌گذاری، ریشه در شباهت ظاهری سقف به دندانه‌های یک اره دارد.

سقف شیب دار

این سقف‌ها ممکن است یک یا شمار بسیاری دندانه داشته باشند. در قرن نوزدهم و پیش از اختراع جریان برق و استفاده از آن به منظور روشنایی ساختمان، معماران سقف‌های دندانه اره‌ای را بر فراز کارخانه‌ها نصب می‌کردند تا نور خورشید بتواند به گوشه‌های تاریک بنا راه یافته و همه جا را روشن کند. سقف‌های دندانه اره‌ای در جذب نور خورشید مؤثرتر عمل می‌کنند. به لطف این سقف‌ها گرما و نور طبیعی بیشتر به بطن ساختمان نفوذ می‌کند و در آن پخش می‌شود.