رفتن به بالا

تلفن : 09124946517 - 09122345989


الاچیق
معرفی 6 سبک اصلی طراحی الاچیقReviewed by شیرین محبی on Sep 3Rating: 4.0معرفی 6 سبک اصلی طراحی الاچیق

در این مقاله به معرفی ٦ سبک اصلی و غالب طراحی الاچیق می‌پردازیم. با پایابنا همراه باشید.

الاچیق یک سازه معماری بی‌نظیر است که به بهترین شکل ممکن چهره باغ شما را می‌آراید و جلوه بسیار زیبایی به آن می‌بخشد. الاچیقی که در نهایت ظرافت و مهارت طراحی شده باشد، سرپناه و سایبانی برای شما و میهمانانتان می‌گسترد تا کمی استراحت کنید و از استنشاق هوای تازه و فرح‌بخش باغ لذت ببرید.

متداول‌ترین اشکالی که الاچیق ها می‌توانند به خود بگیرند، عبارتند از:

  1. شش یا هشت‌گوش
  2. گرد و مدور
  3. مستطیل شکل
  4. مربعی
  5. چهارگوش

شما می‌توانید این اشکال را با طیف وسیعی از طرح‌های کاربردی ترکیب نمایید و آلاچیقی بسازید که بر جنبه‌های زیبایی باغ شما می‌افزاید.

٦ سبک اصلی و غالب طراحی آلاچیق به شرح زیر است:

الاچیق Folly: بر خلاف سایر آلاچیق‌ها، سرپناه و سایبانی بر فراز سر شما نمی‌گسترد. یک سازه کاملاً دکوری و تزئینی که می‌تواند کوچک یا بزرگ باشد و در اغلب مواقع در بستری از گل آرام می‌گیرد تا زیبایی باغ شما را چندین برابر کند.

الاچیق

آلاچیق Rotundas: این آلاچیق اصالاتاً اروپایی می‌باشد. در اغلب موارد به صورت دایره‌ای و گرد به چشم می‌خورد و بارزترین مشخصه این آلاچیق، سقف گنبدی شکل آن است.

الاچیق

الاچیق Victorian: یک سبک طراحی کلاسیک و فوق‌العاده شیک و ستودنی که در اکثر موارد از چوب یا فلز برای ساخت آن استفاده می‌شود. ساخت چنین آلاچیقی نیاز به مهارت و ظرافت فراوان دارد و کار بسیار پر زحمت و دشواری است؛ چرا که عناصر تزئینی و ریزه‌کاری‌های قابل توجهی را بر دوش سازنده‌اش تحمیل می‌کند که از آن میان می‌توان به این موارد اشاره داشت: حکاکی‌های ریز و ظریف بر روی چوب، نقش انداختن بر ریل‌های آهنی، گل‌دسته‌های زینتی، منبت‌کاری و آراییدن حاشیه‌ها برای ارتقا‌دادن حس زیبایی شناسی آلاچیق.

 الاچیق

 

الاچیق Oriental: این سبک از طراحی ریشه در معماری کلاسیک آسیایی دارد و نظیر این بنا در بتکده‌های چینی و هندی به وفور دیده می‌شود. این آلاچیق از حیث زیبایی و پیچیدگی‌های منحصر به فرد حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد و از لحاظ ظرافت چیزی کم ندارد. از چوب ساخته می‌شود و سقف آن کاهگلی یا سفالی است.

الاچیق

الاچیق Pavilion: بیشتر مواقع این آلاچیق را به شکل‌ شش یا هشت‌گوش می‌سازند؛ اما می‌توان آن را به صورت مستطیلی یا تخم مرغ شکل نیز اجرا کرد. اطراف این آلاچیق باز و بی‌حفاظ (Open) یا مشبک می‌باشد. از آنجایی که اطراف این آلاچیق باز و مشرف است، افرادی که به دامان آن پناه آورده‌اند می‌توانند از نفس کشیدن در هوای تازه و نسیمی که عطر گل‌های باغ را به مشامشان هدیه می‌دهد، لذت ببرند.

الاچیق

الاچیق Pergola: یک آلاچیق طویل و کاربردی که در نهایت دست و دلبازی سایه خود را بر سر گذرگاه یا محل گرد‌هم جمع شدن‌های دوستانه و خانوادگی پهن می‌کند. این آلاچیق از ستون‌های عمودی متعددی ساخته شده که تیرک‌های عرضی را ساپورت می‌کند؛ یک سازه مشبک و باز که در عین حال محکم و مقاوم نیز می‌باشد. این آلاچیق فاقد سقف و کف حقیقی است، در عوض درخت مو، پیچک‌ها و گل‌ها بر روی ستون‌های متعدد این آلاچیق و تیرک‌های سقف رشد می‌کنند و پیکر آن‌را به تمامیت در بر می‌گیرند تا سایبانی پر نقش و نگار و زنده پدید آورند.

الاچیق

رایج‌ترین مواد و مصالح مورد استفاده در ساخت آلاچیق عبارتند از:

از آنجایی که آلاچیق‌ها در زمره سازه‌هایی قرار می‌گیرند که در فضای آزاد و زیر سقف آسمان بنا می‌شوند، می‌بایست از مواد و مصالحی در ساخت آن‌ها استفاده نمود که در برابر شرایط نامساعد جوی مقاوم بوده و سالیان سال تاب آورند.

چوب: آلاچیق‌های چوبی یک زیبایی طبیعی و بی‌بدیل دارند و هارمونی خاصی با اجزای باغ ایجاد می‌کنند. محبوب‌ترین انواع چوبی که در ساخت آلاچیق ها کاربرد دارند چوب بازیافتی و چوب درخت سرو است که بسیار سخت و محکم می‌باشند. مقاومت در برابر رطوبت از خصیصه‌های ذاتی و طبیعی این چوب‌ها به شمار می‌رود. یکی از گونه‌های نامتعارف چوب که می‌توان از آن برای ساخت آلاچیق بهره برد، چوب بامبوست. از مهم‌ترین ویژگی‌های بامبو می‌توان به انعطاف‌پذیری و دوام آن اشاره داشت.

فلز: الاچیق‌های فلزی غالباً از جنس آلومینیوم یا فولادند. می‌توان این آلاچیق‌ها را به هر رنگی درآورد تا با نمای بیرونی امارت و سایر سازه‌های موجود در فضای سبز هماهنگی و هم‌خوانی داشته باشند. فولاد را می‌توان به هر شکلی درآورد و از آن بر سر در آلاچیق، ریل‌ها یا پانل‌های تزئینی استفاده کرد و تمجید و تحسین همگان را برانگیخت.

وینیل: می‌توان بافت وینیل را تغییر داد تا ظاهری شبیه به سنگ، چوب یا آجر را به خود گیرد. حتی می‌توان آن را به گونه‌ای رنگ کرد که مانند فولاد یا سایر مواد و مصالح درآید. نقطه مثبت وینیل، سبکی و دوام طولانی‌مدت آن است.