رفتن به بالا

تلفن : 09124946517 - 09122345989


آموزش ساخت آلاچیق
آموزش ساخت آلاچیق چوبی - بخش نخستReviewed by Kaveh on Sep 10Rating: 4.5

آموزش ساخت آلاچیق چوبی

آیا می‌دانستید که با تهیه قطعات از پیش ساخته آلاچیق و سرهم بندی آن، می‌توانید یک آلاچیق زیبا برای خود دست و پا کنید؟ اما برای ساخت آلاچیق به کمی کمک و راهنمایی نیاز دارید. در ادامه با آموزش ساخت آلاچیق با پایابنا همراه باشید.

گام نخست : چهارچوب پایه را مونتاژ کنید.

سطح بیرونی پایه را به کمک پیچ‌های مناسبش به‌هم متصل کنید تا به اضلاع یک شش ضلعی تبدیل شوند. حال زمان آن فرا رسیده که ٦ تیرک میانی را از گوشه‌ها به‌هم متصل کنید.

آموزش ساخت آلاچیق

سپس تیرک‌ها را بلند کرده و به سمت مرکز پایه بکشید و در شکاف بلوک مرکزی قرار دهید و در جای خود محکم کنید. با ایجاد سوراخ‌های راهنما تیرک‌ها را درون بلوک مرکزی چفت کنید تا از جای خود تکان نخورند. در نهایت تیرک‌های کوتاه‌تر را مطابق تصویر در جای خود پیچ کنید.

مرحله دوم : پایه را تراز کرده و محکم نمایید.

آموزش ساخت آلاچیق

با قرار‌دادن بلوک‌های ساختمانی در گوشه‌ها و مرکز چهارچوبی که ساخته‌اید از تراز و مربعی بودن پایه آلاچیق خود اطمینان یابید. بلوک‌ها را در زیر تیرک‌ها پنهان کنید. اگر پایه آلاچیق تراز نباشد، نمی‌توانید کف‌پوش و دیواره‌ها را به درستی در جای خود ثابت کنید. کابل مهارکننده را به تیرک‌ها متصل کرده و کاملاً محکم کنید.

مرحله سوم : چیدن کف‌پوش‌ها

برای آن که حشرات را دور نگه دارید، می‌بایست یک حفاظ فایبرگلاس بر روی پایه نصب کرده و به سمت پایین فشار دهید (منگنه کنید) تا ثابت و محکم شود. حال باید تخته‌های کف‌پوش را از بیرون به سمت داخل بچینید. ابتدا به سراغ خارجی‌ترین لایه تخته‌های کف‌پوش رفته و آن‌ها را در کنار‌هم ردیف کنید و گوشه‌هایشان را با پیچ به‌هم وصل کنید.

آموزش ساخت آلاچیق

در اطراف پایه قدم بزنید و تخته‌های کف‌پوش را با دقت بررسی کنید تا اطمینان یابید این تخته‌ها،‌هم سطح تیرک‌ها بوده و لبه‌هایشان درست مماس بر تیرک‌های پایه می‌باشند؛ سپس کف‌پوش‌ها را با پیچ‌های مناسب به چهارچوب پایه محکم کنید. حال می‌توانید ردیف بعدی کف‌پوش‌ها را دایره‌وار چیده و با پیچ به‌هم چفت کنید. برای سایر ردیف‌ها نیز همین روند را در پیش بگیرید.

مرحله چهارم : دیوارها را مونتاژ کنید.

ابعاد تیرک مهار‌کننده تحتانی را در نظر بگیرید و پیچ مناسب آن را انتخاب کرده و به هم متصل نمایید. درون جعبه حائل‌هایی قرار دارد که محل اتصال تیرک‌های دیواره (نرده) به نوار را مشخص می‌کند. پس از آن که تمامی تیرک‌های دیواره را به نخستین نوار متصل کردید، دومین نوار را براداشته به انتهای دیگر تیرک‌های دیواره وصل کنید.

آموزش ساخت آلاچیق

سازه حاصل را بلند کرده و بخش دیواره‌ها را بر روی پایه قرار دهید. دیواره‌ها را تنظیم و به خط کنید تا به درستی در جای خود قرار گیرند؛ سپس آن را به سمت پایین فشار داده و محکم کنید. تیرک‌های دیواره را پشت و رو کنید و کلاهک ریلی را با فشار بر روی نوار بعدی قرار دهید و بخش فوقانی ستون‌های دیواره را سرهم کنید.

مرحله پنجم : تیرهای عمودی گوشه‌ها را متصل کنید.

آموزش ساخت آلاچیق

تیرهای عمودی گوشه‌ها را با پیچ به انتهای بخش ریلی بچسبانید. حواستان باشد که باید از ٥ پیچ استفاده کنید؛ ٢ تا در ریل تحتانی، یکی در تیرک مهارکننده انتهایی و دو تا در ریل فوقانی.

مرحله ششم : بر پا کردن و نصب دیوار

آموزش ساخت آلاچیق

حال که دیواره‌ها را مونتاژ کرده‌اید زمان آن است که دیواره‌ها را برپا کنید. دو تا از دیواره‌ها را بلند کرده و با پیچ‌های مناسب، گوشه‌های آن دو را به‌هم متصل کنید. به همین ترتیب عمل کرده و باقی دیواره‌ها را به‌هم پیچ کنید. مطمئن شوید که دیواره‌ها ١/٢ اینچ از فضای پیرامون کف آلاچیق فاصله گرفته‌اند. تیرهای عمودی گوشه را با پیچ به تخته‌های کف‌پوش متصل کنید. تیرهای عمودی می‌بایست مماس بر آخرین ردیف تخته‌های کف‌پوش علم شوند.

مرحله هفتم : کلگی سقف را علم کنید.

آموزش ساخت آلاچیق

کلگی سقف را بلند کرده و در شکاف تیرهای عمودی قرار دهید و با استفاده از ٢ پیچ این بخش را به هر یک از ستون‌های عمودی متصل کنید.

مرحله هشتم : تیرک‌های اصلی سقف را سر‌هم کنید.

برای علم کردن سقف می‌بایست ٦ انتهای تیرک‌های کنجی به یک بلوک مرکزی در میانه سقف متصل شوند. برای شروع می‌بایست یکی از تیرک‌ها را برداشته و درون بلوک مرکزی سقف پیچ کنید، سپس تیرکی را که در نقطه مقابل آن قرار داده با پیچ به بلوک مرکزی وصل نمایید. به محض این که دو تیرک متقاطع به‌هم متصل شدند، تیرک‌ها و بلوک مرکزی را برداشته و در جای خود قرار دهید.

آموزش ساخت آلاچیق

منقار از پیش برش خورده هر یک از تیرک‌ها بر روی کلگی سقف ثابت می‌شوند. حال بقیه تیرک‌ها را به ترتیب در جای خود بگذارید، برای این کار کافی ست یک سر تیرک را ابتدا به بلوک مرکزی سقف وصل کرده و انتهای دیگر را درون تخته کلگی فرو دهید و در نهایت تمامی تیرک‌ها را در جای خود محکم کنید.

در بخش نخست آموزش ساخت آلاچیق یاد گرفتیم که فوندانسیون اولیه یک آلاچیق چوبی را چگونه بنا کنیم. در فصل بعدی آموزش ساخت آلاچیق ۷ مرحله باقیمانده که کامل کننده این فصل می‌باشند را خواهیم گفت. با ما همراه باشید.