رفتن به بالا

تلفن : 09124946517 - 77800970


انواع سقف
معرفی 8 سقف محبوب و متداولReviewed by شیرین محبی on Sep 5Rating: 4.5

انواع سقف محبوب و متداول

انواع سقف را می‌شناسید؟  آیا می‌خواهید برای خود خانه‌ای زیبا و رویایی بسازید؟ پس بهتر است انواع سقف را بشناسید و از میان آن‌ها سقفی را برگزینید که برای شما مناسب‌تر است.

به هنگام طراحی و ساخت منزلتان باید چند نکته کلیدی و مهم را به خاطر بسپارید. این نکات پایه و اساس طراحی بوده و مواردی همچون مصالح به کار رفته در ساخت بنا، شکل و شمایل ساختمان، نوع سقف و جزئیاتی از این دست را در بر می‌گیرد. انتخاب یک سقف مناسب از میان انواع سقف موجود دشوارتر از آن چیزی است که اغلب مردم می‌اندیشند. گزینه‌های بسیاری در پیش رویتان قرار گرفته که هر یک از آن‌ها ویژگی‌های منحصر به فرد و خاص خود را دارند.

  1. سقف‌های مسطح شیبدار  (Gambrel Roof)

انواع سقف

در طراحی این سقف از سبک معماری هلندی الهام گرفته شده و شباهت بسیاری به سقف شیروانی دارد، با این تفاوت که شیب یک بخش از بخش دیگر بیشتر است. بخش تحتانی سقف، شیب تندی داشته و تقریباً به حالت قائم بنا شده است و بر سر در امارت قد علم کرده است. این نوع از سقف‌ها اغلب در ساختمان‌های روستایی یا انباری به کار می‌روند.

  1. سقف شیبدار چهاربر (Mansard Roof)

انواع سقف

در طراحی این سقف از سبک معماری فرانسوی الهام گرفته شده و شامل چهار پانل شیبدار می‌باشد که در هر سمت از ساختمان دو پانل قرار گرفته است. شیب بخش تحتانی بیشتر از بخش فوقانی آن می‌باشد. این سقف شباهت‌های بسیاری به سقفهای شیروانی دارد؛ اما تفاوت‌های میان آن‌ها نیز فاحش و اساسی ست. اگر قصد دارید فضای قابل سکونت بیشتری به ساختمان امارت خود بیفزایید، استفاده از سقف شیبدار چهاربر راهکاری ایده‌آل و شگفت‌انگیز می‌باشد.

  1. سقف مسطح (Flat Roof)

انواع سقف

یکی از قدیمی‌ترین و ساده‌ترین انواع سقف سقف‌های مسطح می‌باشند که تشخیص و شناسایی آن‌ها راحت و بی‌دردسر است. استفاده از سقف‌های مسطح رواج بسیار دارد و یکی از بزرگ‌ترین مزایای آن‌ها تسهیل کردن کل پروسه ساخت خانه‌تان می‌باشد؛ چرا که این سقف‌ها نیازی به ستون‌های عمودی و دیوارهای موازی ندارند. سقف‌های مسطح زاویه اندکی در حد ۱ یا ۲ درجه دارند اما از آنجایی که شیبی ندارند، آب و سنگ‌ریزه بر روی این سقف‌ها جمع می‌شوند. سقف‌های مسطح به تعمیر و نگه‌داری بیشتری نیاز دارند لذا برای ساختمان‌های بلند و مناطق خشک مناسب و ایده‌آل می‌باشند.

  1. سقف شیب دار (Sloping Roof)

عنوان سقف شیب دار به تمامی سقف‌هایی اطلاق می‌شود که اریب و زاویه‌دار هستند. مزیت عمده این سقف‌ها آن است که اجازه نمی‌دهند آب و سنگ‌ریزه بر رویشان تلنبار شود.

  1. بام نمکدانی یا شیروانی نامتقارن ( Saltbox Roof)

 

این سقف‌ها ظاهر بسیار جالب و بامزه‌ای داشته و شباهت‌های عمده‌ای با سقفهای شیروانی دارند؛ این سقف‌ها شامل دو سقف می‌شوند که در یک خط مرزی با‌هم تلاقی پیدا می‌کنند؛ این دو سقف، مثلثی را شکل می‌دهند که یک سمت آن از سمت دیگر بزرگ‌تر است. بام نمکدانی در گذر قرن بیستم دست‌خوش تغییر و تحولاتی شده و علت اصلی محبوبیت روزافزونش طراحی نامتقارن آن است.

  1. سقف شیبدار چندبر (Hip Roof)

این سقف که نوع دیگری از انواع سقف شیبدار به شمار می‌رود، شباهت بسیاری به سقف‌های هرمی دارد. پانل‌های شیب‌دار این سقف در تمامی جهات گسترده شده‌اند و در نهایت به‌هم می‌رسند و تاج سقف را شکل می‌دهند. تاج این سقف مسطح و مربعی شکل بوده و پانل‌ها هر چهار کنج این تاج را اشغال کرده‌اند. یک سقف کاملاً کاربردی که برای ساختمان‌های کوچک بسیار مناسب است.

  1. بام سبز (Green Roof)

یک جایگزین زیبا و خیال‌انگیز برای سقف‌های معمولی، گزینه‌ای ایده‌آل و دلنشین برای ساختمان‌های چند طبقه. در واقع بام سبز یک سقف مسطح است که با چمن یا گیاهان مقاوم در برابر کم آبی پوشیده شده است. در پاره‌ای اوقات شاهد استفاده از چمن مصنوعی در این نوع از سقف هستیم. هدف اصلی از ساختن این سقف‌ها فراهم آوردن منظره‌ای چشم‌نواز برای اتاق‌هایی ست که در طبقات فوقانی ساختمان قرار گرفته‌اند.

  1. سقف شیبدار تک‌بر (Skillion Roof)

می‌توانید این سقف را به عنوان یک سقف شیروانی در ذهن خود مجسم کنید که از وسط به دو نیم شده است یا یک سقف مسطح که زاویه‌ای ٤٥ درجه به خود گرفته است. این سقف تنها یک سطح شیب‌دار بوده و بر روی بخش‌های جانبی ساختمان و در ترکیب با انواع دیگری از سقف‌ها به کار می‌رود. سقف شیب‌دار تک‌بر گزینه‌ای ایده‌آل برای ساختمان‌های چند سطحی می‌باشد.