Warning: php_uname() has been disabled for security reasons in /home/payabana/public_html/wp-content/plugins/googleanalytics/tools/class-support-logging.php on line 159
ساخت آلاچیق ، آموزش ساخت آلاچیق چوبی ، طراحی و اجرا و ساخت انواع آلاچیق ، پایابنای صدر | پایابنای صدر
رفتن به بالا

تلفن : 09124946517 - 09122345989


آموزش ساخت آلاچیق
آموزش ساخت آلاچیق چوبی - بخش دومReviewed by Kaveh on Sep 12Rating: 4.5

آموزش ساخت آلاچیق چوبی – بخش دوم

در بخش نخست آموزش ساخت آلاچیق یاد گرفتیم که فوندانسیون اولیه یک آلاچیق چوبی را چگونه بنا کنیم. در این بخش می‌خواهیم به ادامه این آموزش بپردازیم. با پایابنای صدر همراه باشید.

مرحله نهم ساخت آلاچیق : تیرک‌های کوتاه سقف را نصب کنید.

ساخت آلاچیق

در جعبه ١٢ تیرک کوتاه و از پیش برش خورده قرار دارد و زاویه آن‌ها به گونه‌ای می‌باشد که بر تیرک‌های دیگر مماس می‌شوند. بر روی هر یک از تیرک‌های کنج ٢ تیرک کوتاه مطابق آنچه در تصویر مشاهده می‌کنید، قرار می‌گیرند. منقار این تیرک‌ها بر روی کلگی سقف چفت می‌شود. تیرک‌های کوتاه را با پیچ به تیرک‌های کنجی متصل کنید.

مرحله دهم ساخت آلاچیق : تخته لب بند را متصل کنید.

ساخت آلاچیق

پس از آن که تمامی تیرک‌های سقف را در جای خود ثابت کردید، می‌بایست از قبل از هر اقدامی از تراز و مربعی بودن دیوارهای آلاچیق اطمینان حاصل کنید. سپس تخته‌های لب بند را به انتهای تیرک‌ها، دور تا دور آلاچیق علم کنید. این احتمال وجود دارد که تخته‌ها بلندتر از حد نیاز باشند که شما می‌توانید بخش‌های اضافی را ببرید تا دقیقاً به همان اندازه‌ای درآیند که شما می‌خواهید.

مرحله یازدهم ساخت آلاچیق : توفال کوبی

ساخت آلاچیق

از پایین آلاچیق و با بزرگ‌ترین توفال (الوارهای نازک و باریکی که به سقف می‌کوبند) شروع کرده و کار خود را به سمت تاج سقف ادامه دهید. توفال‌ها را باید یکی یکی بر روی سقف نصب کنید و برای اتصال آن‌ها می‌توانید از قطعات چوبی سه گوش (گوه) استفاده نمایید و مطمئن شوید سطح بیرونی این توفال‌ها با سطح خارجی تخته لب بند‌هم تراز است. دور تا دور سقف را توفال کوبی کرده و توفال‌ها را به تیرک‌های میانی و کنج متصل کنید.

مرحله دوازدهم ساخت آلاچیق : شینگل‌ها را بر روی سقف بچینید.

ساخت آلاچیق

از پایین شروع کرده و شینگل‌ها را یکی یکی در جای خود قرار دهید. برای آن که شینگل‌ها زاویه و شیب مناسبی داشته باشند می‌بایست نخستین ردیف شینگل‌ها را دوبل کنید. کار شینگل چینی را به همین منوال ادامه دهید تا به تاج سقف برسید. ایرادی ندارد اگر نخستین بخش سینگل‌ها از تیرک‌های کنج بیرون بزند. یک گچ بردارید و در راستای تیرک کنج و از بالا به پایین روی شینگل‌ها خط بکشید و بخش‌های اضافی را با اره ببرید. در سایر بخش‌ها می‌بایست شینگل‌ها را به گونه‌ای ببرید که متناسب و همسوی زاویه سقف باشند.

نکته کلیدی و مهم: ١٥ ستون ردیف کنید و در هر ستون ٤ شینگل بگذارید. یکی از شینگل‌ها را برداشته و به سایز مناسب درآورید، سپس بر روی ستون‌ها قرار داده و دور آن را علامت بزنید و با یک اره هر چهار شینگل را در آن واحد ببرید و به همین منوال ادامه دهید تا تمام شینگل‌ها‌هم اندازه شوند.

مرحله سیزدهم ساخت آلاچیق : درزهای سقف را بپوشانید.

ساخت آلاچیق

درز میان توفال‌ها را با استفاده از شینگل‌های خرپشته‌ای بپوشانید. در ردیف اول از شینگل‌های دوبل استفاده کنید. به سمت تاج سقف پیش روید و دور تا دور سقف آلاچیق را با شینگل بپوشانید تا دیگر هیچ درزی باقی نماند.

مرحله چهاردهم ساخت آلاچیق : گنبد سقف را نصب کنید.

ساخت آلاچیق

این گنبد شامل ٦ بخش پیش ساخته است که برای علم کردن آن کافی ست این بخش‌ها را به‌هم وصل کنید. حال روی زمین بایستید و گنبد را بررسی کنید تا مطمئن شوید درست در مرکز سقف قرار گرفته است.

مرحله پانزدهم ساخت آلاچیق : ستون‌های نرده‌ای سقف را نصب کنید.

ساخت آلاچیق

بخش انتهایی ستون نرده‌ای را به کلگی سقف متصل کنید، برای این کار کافی ست سه عدد پیچ به بخش فوقانی سقف و دو عدد پیچ به بخش تحتانی بزنید. تکیه‌گاه کنج را با دستگاه منگنه کوب به سقف متصل سازید. در هر یک از این تکیه‌گاه‌ها چهار سوراخ ایجاد کرده و آن‌ها را با پیچ در جای خود محکم کنید. در نهایت نوبت به نصب تخته‌های ضربه‌گیر می‌رسد. ابتدا در هر تخته ٤ سوراخ ایجاد کرده و سپس پیچ کنید.