رفتن به بالا

تلفن : 09124946517 - 77800970


سقف کامپوزیت عرشه فولادی

نکاتی طلایی برای بهینه کردن سقف کامپوزیت عرشه فولادی

بیش از ٧٥ سال است که سقف‌های عرشه فولادی را مورد استفاده قرار می‌دهیم و در گذر تمامی این سال‌ها سقف کامپوزیت عرشه فولادی امتحان خود را پس داده و توانسته‌ موفقیت و کارآیی خود را به همگان اثبات کند. پای صحبت کارشناسان فنی انجمن سقف عرشه فولادی و تولیدکنندگان ممتاز این عرصه نشستیم و از آن‌ها خواستیم نکاتی را در باب استفاده بهینه از سقف‌های عرشه فولادی متذکر شوند و این چیزی است که عایدمان شد.

  1. سقف کامپوزیت عرشه فولادی را انبار نکنید

از انبار کردن غیراصولی و طولانی مدت سقف کامپوزیت عرشه فولادی در محل پروژه اجتناب کنید. عرشه‌های فولادی را دسته دسته کنید و با حفظ فاصله مناسب از زمین انبار کنید، برای این منظور کافی است عرشه‌ها را بر روی خطوط ریلی بچینید. توجه داشته باشید که یک سر عرشه را باید بلند کنید و به صورت اریب قرار دهید تا آب از روی آن به سمت زمین سرازیر شود.

سقف کامپوزیت عرشه فولادی

اگر عرشه‌ها را با کمک تسمه‌های فلزی دسته نکنید این احتمال وجود دارد که در اثر وزش بادهای تند و شدید عرشه‌ها از روی زمین بلند شده و آسیب ببینند. همچنین برای جلوگیری از زنگ زدن عرشه‌ها باید تسمه‌های فلزی را با پلاستیک یا برزنت پوشانده و دور از جاده نگه دارید تا گل و لای و آب شور نتواند صدمه‌ای به آن‌ها وارد کند. برای آن که عرشه‌ها عرق نکنند و زنگ نزنند باید به فکر یک تهویه مناسب باشید.

  1. پوشش‌های موقتی سقف‌ها را خشک نگه دارید

مادامی که عرشه‌های فولادی را در محل نصب پروژه انبار کرده‌اید، می‌بایست عایق‌های صوتی را خشک نگه دارید. از خشک ماندن عایق‌های صوتی تا زمان قرار گرفتن پوشش‌های دائمی بر روی سقف اطمینان یابید. چنانچه این عایق‌ها به مواد آلی آلوده شوند، کپک می‌زنند و باید به فکر جایگزینی برای آن‌ها باشید.

  1. رعایت اصول شمع‌بندی

در صورتی که به شمع‌بندی موقت نیاز است، باید در نقشه‌های مورد تأیید فروشنده این نکته به وضوح مشخص شود. مسئولیت تهیه چنین نقشه‌هایی بر عهده فروشنده یا پیمان‌کار سقف می‌باشد. این شخص باید از افراد ذی‌صلاح (GC یا EOR) مجوز داشته و نحوه نصب صحیح و مناسب شمع‌ها را پیش از بتن‌ریزی شرح داده و مشخص کند. فردی که مسئولیت بتن‌ریزی سقف عرشه فولادی را به عهده دارد، می‌بایست تصدیق کند که محل قرار گرفتن شمع‌ها دقیقاً مطابق نقشه مورد تأیید فروشنده است. در نهایت پیمان‌کار کل موظف است نحوه نصب شمع‌ها را به دقت بررسی کرده و از درست اجرا شدن آن آسوده خاطر شود.

سقف کامپوزیت عرشه فولادی

  1. عدم آب‌بندی بخش‌های‌هم پوشانی شونده

نباید بخش‌های‌هم پوشانی شونده کناری و انتهایی عرشه‌های فولادی را آب‌بندی کنید و درز بگیرید. انجمن عرشه فولادی این کار را به شدت نهی می‌کند چرا که ممکن است مانعی باشد بر سر راه محکم و ثابت شدن عرشه‌های فولادی. در واقع بنا نیست سقف‌های عرشه فولادی نقش یک لایه ضدآب را بازی کنند. این وظیفه بر دوش مواد پوشش دهنده سقف است.

  1. کاهش آلودگی صوتی و مزاحمت پرندگان

اگر برای کاهش سر و صدا و بهبود کیفیت هوای میان فضاهای داخلی، نصب دریچه‌های انعطاف‌پذیر در سقف الزامی است پیمان‌کار سقف می‌بایست محل قرار گرفتن این دریچه‌ها را در نقشه‌های خود ذکر کند. این دریچه‌ها میان شیار زیرین عرشه و تیرک‌های فولادی قرار گرفته و سنجاب‌ها و پرندگان را دور نگه می‌دارند و سهم عمده‌ای در بالا بردن ارزش مقاومت حرارتی ساختمان دارند.

سقف کامپوزیت عرشه فولادی

اگر قرار است این دریچه‌ها منافذ ایجاد شده در اثر چین خوردن عرشه‌های فولادی را مسدود کنند یا مسئولیتی به غیر از تقویت غشاها بر عهده گیرند، مشخص کردن محل دریچه‌ها در نقشه‌های اجرایی، کاری سخت و طاقت‌فرسا و بعضاً ناممکن خواهد بود. به علاوه در چنین شرایطی نمی‌توان آن‌ها را هم‌زمان با اجرای عرشه‌های فولادی نصب کرد، بلکه باید منتظر ماند و پس از شکل گرفتن دیواره‌های داخلی دست به کار شد. مشخص کردن شمار دریچه‌های مورد نیاز و فردی که مسئول نصب آن‌هاست، مقوله متفاوتی خواهد بود.

  1. ممنوعیت استفاده از فن برای سریع‌تر خشک شدن بتن سقف کامپوزیت عرشه فولادی

برای سرعت بخشیدن فرآیند خشک شدن بتن سقف کامپوزیت عرشه فولادی نباید دست به دامن فن‌های هواکش شوید. هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد استفاده از هواکش می‌تواند در تسریع خشک شدن بتن ریخته شده بر سقف کامپوزیت عرشه فولادی مؤثر باشد. قبل از قرار‌دادن مواد پوشش دهنده بر روی لایه بتنی صبر کنید تا بتن به طور کامل خشک شود، چرا که در غیر این صورت، این مواد آن‌طور که باید به بتن نمی‌چسبند.