رفتن به بالا

تلفن : 09124946517 - 77800970


خرپا چیست

در جوامع امروزی، بشر تمام تمرکز و حواس خود را بر روی ایمنی و امنیت معطوف ساخته و این مقوله اهمیتی روز افزون یافته، به همین خاطر است که باید برای خانه خود بهترین خرپای ممکن را انتخاب و نصب کنید. خرپای سقف سازه‌ای است متشکل از یک یا چند واحد مثلثی که اجزای به کار رفته در آن‌ها باریک و بدون انحنا بوده و در محل گره‌ها از طریق لولا و مفصل به یکدیگر متصل می‌‌شوند. لازم به ذکر است که فشارهای بیرونی بر روی این اجزا وارد نشده و در محدوده گره‌‌ها متمرکز می‌‌شوند، لیکن طراحی و اجرای این سازه به گونه ای‌ست که فشارهای اعمال شده را پخش می‌‌کند. مفاصل خرپا اغلب به شکل پیچ خورده با لبه‌های برگشته یافت می‌‌شوند، بدین معنا که نیروهای پیچشی حذف شده و از قلم می‌‌افتند. اما از آنجایی که انواع متفاوتی از خرپا ی سقف موجود است، اجازه دهید به اتفاق، آن‌‌ها را از نظر گذرانده و ببینیم کدام یک از آن‌‌ها محبوب‌تر بوده و چه خصلت‌های بارزی دارند.

 

انواع خرپا :

 

خرپا ی تک تیرک یا شاه تیر ( King Post Truss)

در اغلب مواقع این نوع خرپا را از چوب می‌‌سازند اما می‌‌توان ترکیبی از چوب و فولاد را در ساخت آن به کار بست، تصمیم بر عهده آرشیتکت و سازنده ساختمان است. حداکثر دهانه این نوع خرپا ٨ متر می‌‌باشد، لذا برای ساختمان‌های مختلف علی الخصوص خانه‌های کوچک عالی و مناسب هستنند.

 

خرپا ی پرات ( Pratt Truss)

یقیناً یکی از محبوب‌ترین خرپاهای فولادی به شمار می‌‌رود و می‌‌توان گفت گزینه‌ای کاملاً اقتصادی و مقرون به صرفه است. این خرپاها ویژگی‌های جالب توجه و قابلی دارد که همه آن‌‌ها را مدیون تحمل بارهای کششی اعضای عمودی و تحمل تنش‌های فشاری اعضای قطری خود می‌‌باشد. دهانه این خرپاها بین ٦ تا ١٠ متر است.

خرپا ی دستک‌دار یا عصایی (Queen Post Truss)

این خرپا به گونه‌ای طراحی شده که پایدار، قابل اطمینان و در عین حال ساده باشد، با توجه به تنوع بسیارش می‌‌توان آن را در هر زمان و مکانی اجرا کرد. دهانه این خرپا مطلوب و مناسب و در حدود ١٠ متر است، طراحی ساده‌اش سبب شده که در طراحی انواع و اقسام ساختمان‌‌ها بتوان جایی برای آن پیدا کرد.

 

خرپا ی هاو (Howe Truss)

در ساخت این سبک از خرپاها تلفیقی از چوب و فولاد به کار رفته و سازه‌ای زیبا و جذاب با طراحی خاص و منحصر به فرد پدید آورده است. می‌‌توان گفت تقریباً تمامی بخش‌های آن چوبی است و فقط اعضای عمودی یا کششی خرپا از جنس فولادند تا سازه تقویت شده و دوام و استحکام آن تضمین شود. آنچه این خرپاها را به سازه‌ای فوق العاده و تحسین برانگیز بدل می‌‌کند دهانه بسیار عریض آن است که بین ٦ تا ٣٠ متر را پوشش می‌‌دهد و به همین خاطر می‌‌توان آن را در طیف وسیعی از پروژه‌‌ها به کار گرفت.

 

خرپا ی چتری (Fan Truss)

همان طور که می‌‌توان از تصاویر زیر دریافت، طراحی این نوع خرپا بسیار ساده بوده و از فولاد ساخته شده است. در این حالت خاص، خرپا شکل متقارنی به خود گرفته که اصطلاحاً آن را خرپای فینک (Fink) می‌‌نامند. قوس‌های فوقانی این خرپاها به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم شده تا تیرک‌های اتصال را به بهترین نحو تقویت کنند و این مهم‌ترین ویژگی خرپا ی چتری به شمار می‌‌رود. دهانه این خرپاها در حد متوسط و بین ١٠ تا ١٥ متر می‌‌باشد که برای شمار کثیری از پروژه‌های ساختمانی بیشتر از حد نیاز است.

انواع خرپا

خرپا ی سقف نور شمالی ( North Light Roof Truss)

دهانه این نوع خرپا بسیار بزرگ و در حدود ٢٠ تا ٣٠ متر است. عریض بودن دهانه خرپا به شما اجازه می‌‌دهد تا مجموعه بیشتری از تیرآهن های مشبک را به سازه خود بیفزایید و آن را تقویت کنید و مهم‌تر از همه این که چنین طرحی برایتان ارزان تمام می‌‌شود و این رمز موفقیت و محبوبیت بسیار این نوع خرپا محسوب می‌‌شود. جالب است بدانید که این متد قدیمی‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین روشی ست که می‌‌توانید در بازار بیابید. از دیگر ویژگی‌های بارز آن می‌‌توان به تهویه مناسب سقف و متعاقباً مقاومت بیشترش اشاره داشت. اگر به دنبال سازه‌ای هستید که دوام و پایداری و تنوع را توأماً داشته باشد، این نوع خرپاها بهترین گزینه‌ای ست که در پیش دارید و بی‌‌تردید ارزش امتحان کردن را دارد. شما می‌‌توانید این خرپا را در ساختمان‌های صنعتی به وفور ببینید لیکن در سالن‌های پذیرایی و فضاهای وسیع و فراخ نیز کاربرد دارد.

 

خرپا ی چهارگوش (Quadrangular Truss)

بزرگ بودن دهانه این خرپاها سبب شده تا در فضاهای وسیع و فراخ همچون تالارهای کنفرانس و سخنرانی و سالن‌های قطار با این نوع خرپا زیاد مواجه شوید.

 

خرپا با قوس‌های موازی (Parallel Chord Truss)

این نوع خرپا برای آن دسته از ما طراحی شده که قصد اجرای یک سیستم سقفی مناسب را داریم اما بودجه هنگفت و زیادی در اختیار نداریم. این خرپاها تماماً از چوب ساخته شده و بهترین خصلت آن عدم نیاز به تیرک‌های نگهدارنده یا دیوارهای حمال است. در عوض الوارهای کامل چوب در آن به کار رفته که باعث می‌‌شود برای علم کردن آن به نیروی کار کمتری نیاز باشد. این خرپا فضای زیادی را در اختیارتان قرار می‌‌دهد که می‌‌توانید از آن به عنوان اتاق زیر سقف شیروانی بهره بگیرید. شاید دهانه آن زیاد نباشد اما اگر به بودجه صرف شده برای اجرای آن نگاهی بیندازید، بدون شک این کمبود را نادیده خواهید گرفت.

 

خرپا ی قیچی (Scissor Roof Truss)

این نوع خرپاها اغلب در کلیساها قابل مشاهده است به تیرک‌های نگهدارنده و دیوارهای حمال نیازی ندارد، اما متأسفانه فضای کافی برای عایق کاری در اختیارتان قرار نمی‌‌دهد لذا در مقوله بازدهی و راندمان انرژی عملکرد بسیار ضعیفی از خود نشان می‌‌دهند. جنبه مثبت این نوع خرپاها تهویه مطلوب سقف و فضای زیادی ست که در اختیارتان قرار می‌‌دهد و می‌‌توانید از آن به عنوان اتاق در زیر انواع سقف شیروانی بهره بگیرید.

 

خرپا ی پاشنه بلند (Raised Heel Roof Truss)

می توان گفت این خرپاهای پاشنه بلند در میان انواع چوبی خرپاها بیشترین بازدهی و کارآیی را دارد، چرا که فضای کافی و مناسبی برای عایق کاری در اختیارتان قرار می‌‌دهد و در عین حال سیستم ساختاری ایده آلی برای تقویت سازه فراهم می‌‌آورد. برای آن که بهترین نتیجه را ببینید ممکن است به مواد و مصالح بیشتری نیاز پیدا کنید، این امر سبب می‌‌شود هزینه‌های اجرای سقف در مقایسه با سایر خرپاها کمی بیشتر شود اما به خاطر داشته باشید که کمتر شدن رقم درج شده در قبض برق و گاز این هزینه‌‌ها را جبران می‌‌کند.

 

اکثر این خرپاها را می توانید متناسب با میل و نیاز خود طراحی کنید اما زمانی که می‌‌خواهید برای منزل خود یکی را انتخاب کنید، گزینه‌های بسیاری پیش رویتان قرار می‌‌گیرد و ممکن است کمی گیج و سردرگم شوید که کدام یک از آن‌‌ها برای شما بهتر است. لذا بهتر است یک پیمانکار سقف را استخدام کرده و تمام مسئولیت‌‌ها را بر دوش او بگذارید تا ساختار خانه شما را مورد مطالعه و بررسی قرار داده و بهترین و مناسب‌ترین خرپا را برایتان برگزیند. از این طریق شما فرصت خواهید داشت مرغوب‌ترین و با کیفیت‌ترین خرپایی را بیابید که متناسب با بودجه شماست و از مزایای گارانتی سقف خود لذا ببرید. ما شما را با انواع مختلف خرپا آشنا کردیم، این مقاله را به دقت مطالعه کنید و بهترین خرپا را برای خانه خود انتخاب کنید و از نتایج به دست آمده شگفت زده شوید!