رفتن به بالا

تلفن : 09124946517 - 77800970


چگونه یک آلاچیق فلزی بسازیم؟Reviewed by Kaveh on Oct 15Rating: 4.0

آلاچیق فلزی سازه‌ای بی‌‌نظیر و فوق العاده در فضای خارجی منزلتان است که فرصت نشستن در فضایی زیبا و لذت بردن از هوایی مطبوع و دلنشین را برای شما مهیا می‌‌کند. سایبانی زیبا و تحسین برانگیز که می‌‌توانید در پناه آن استراحت کرده و به آرامش رسید و یا ضیافتی ترتیب دهید و از میل کردن شام خود در یک فضای دل‌انگیز به وجد آیید. می‌‌توانید خودتان دست به کار شده، آستین‌‌ها را بالا زده و یک آلاچیق فلزی بسازید. البته اگر در این زمینه کمی تجربه داشته باشید، کارها برایتان آسان‌تر خواهد شد. لازم به یادآوری‌ست آلاچیق‌های پیش ساخته‌ای وارد بازار شده که کافی ست‌آنها را مونتاژ و نصب کنید و از آرمیدن در سایه آن مستفیض شوید. اگر قصد دارید خودتان آلاچیقی فلزی بسازید، به تجهیزات جوشکاری نیز نیاز خواهید داشت.

آلاچیق فلزی ساخته شده

گام نخست: تهیه مواد اولیه و تجهیزات مورد نیاز

آلاچیق فلزی سازه‌ای نسبتاً سنگین بوده و بسته به سبک و سیاق طراحی، حدود ٤٠٠ متر لوله فولادی در ساختار آن به کار می‌‌رود. هر چه طراحی آلاچیق پیچیده‌تر شود، حجم لوله‌های مورد نیاز برای ساخت آن نیز بیشتر خواهد شد. اطمینان یابید که از همان ابتدای کار مواد اولیه‌ای خوب و مرغوب سفارش داده اید. حتماً از سیم جوشی استفاده کنید که درجه یک و با کیفیت باشد چرا که این سیم جوش‌‌ها حکم تکیه گاه اصلی آلاچیق را داشته و مسئولیت در کنار‌هم نگهداشتن اجزای آلاچیق را به دوش می‌‌کشند.

 

برای ساخت آلاچیق فلزی به چه چیزهایی نیاز داریم؟

  • لوله‌های فولادی
  • تجهیزات جوشکاری
  • بست و قلاب

 

گام دوم: ساخت چهارچوب آلاچیق فلزی

چهارچوب، سقف گنبدی آلاچیق را به پایه آن متصل می‌‌کند. برای ساخت چهارچوبِ آلاچیق‌های ٨ گوش، به ١٦ لوله فولادی نیاز دارید که می‌‌بایست‌آنها را در اندازه مورد نیازتان ببرید. زاویه محل تلاقی این لوله‌های فولادی را مشخص کنید. یک گیره یا حلقه آهنی را به میز جوشکاری خود بچسبانید و دو قطعه لوله فولادی را با زاویه مناسب محکم به‌هم وصل کنید و انتهایشان را به‌هم جوش دهید. ابتدا تنظیمات لازم را انجام دهید و سپس کار جوشکاری محل اتصال لوله‌‌ها را به پایان برسانید. این روند را تکرار کنید تا ٤ نقطه اتصال حاصل شود. بخش‌های به دست آمده را به‌هم متصل کنید و جوش دهید تا یک چهارچوب ٨ گوش پدید آید. همین منوال را در پیش گیرید و یک چهارچوب ٨ گوش دیگر بسازید.

 

گام سوم: اسپیسرها

طول اسپیسرها غالباً ٥ اینچ است، برای اتصال چهارچوب‌‌ها به یکدیگر می‌‌بایست از این اسپیسرها بهره بگیرید. به این ترتیب که در فاصله حدوداً ٤ اینچ از گوشه چهارچوب‌‌ها و در هر یک از طرفین‌آنها اسپیسرها را قرار داده و در جای خود جوش دهید.

 

گام چهارم: پانل‌های چهارچوب

برای ساخت پایه‌های یک آلاچیق ٨ گوش به ٦ پانل پایه نیاز خواهید داشت. ساختار این پانل‌‌ها شامل ٢ ستون عمودی، دو عضو متقاطع و یک دیوار می‌‌شود که همگی‌آنها از جنس لوله‌های فولادی هستند. اگر می‌‌خواهید پایه آلاچیقتان مربعی شکل شود، باید طول تمامی قطعات را یکسان در نظر بگیرید تا از اتصال‌آنها مربعی پدید آید. تمامی قطعات را به‌هم وصل کنید و قبل از آن که مفاصل را به‌هم جوش دهید، تمامی موارد لازم را بررسی کنید و از صحت و درستی کارها اطمینان یابید. نقاط جوش را صاف و هموار کنید و در صورت نیاز لبه‌‌ها را سوهان زده و بسابید.

 

گام پنجم: طاق

در یک آلاچیق ٨ گوش به ٨ طاق نیاز است. طول طاق‌‌ها را بیشتر از حد نیاز در نظر بگیرید، چرا که ممکن است در حین خمیده کردن طاق ها، انحراف و خطایی رخ دهد. لوله‌های فولادی را خم کنید تا شعاع هر قوس به ٢٢ اینچ برسد. به محض آن که فولاد را با دقت کافی خم کردید، بخش‌های زائد را ببرید تا به سایز درست و مناسب برسید، سپس طاق‌‌ها را به‌هم جوش داده و در جای خود محکم کنید.

 

گام ششم: تیرک‌های تکیه گاه

برای جوش‌دادن ستون‌های آلاچیق فلزی به چهارچوب و پایه آلاچیق به ٣٦ تیرک تکیه گاه نیاز خواهید داشت. بین تیرک‌های تکیه گاه و ستون‌‌ها اسپیسر به کار می‌‌رود، در هر یک از طرفین تیرک‌های تکیه گاه دو اسپیسر جوش دهید.

 

گام هفتم: تزئین چهارچوب

برای آرایش‌دادن چهارچوب آلاچیق می‌‌توانید به کتیبه کاری روی آورید. کتیبه‌هایی که از لوله‌های مربعی شکل ساخته شده و بسته به محل قرار گرفتنشان متفاوت خواهند بود.

 

گام هشتم: کتیبه ها

طرحی که قرار است بر روی کتیبه خود بیاورید را تمام و کمال بر روی کاغذ رسم کنید. برای شکل‌دادن کتیبه‌‌ها به بست‌هایی نیاز دارید که این کتیبه‌‌ها را نگه داشته و فلز را خم کنند. به هنگام خم کردن کتیبه ها، بست‌های نگهدارنده و کتیبه‌‌ها داغ می‌‌شود و به تجهیزات حفاظتی مناسب و کارآمدی احتیاج خواهید داشت. به محض شکل گرفتن کتیبه ها،‌آنها را در جای خود جوش داده و محکم کنید.

 

گام نهم: همه چیز را به‌هم وصل کنید.

به محض این که تمامی اجزای آلاچیق را ساختید، نوبت به جوش‌دادن‌آنها می‌‌رسد. اما پیش از به اتمام رساندن مراحل جوشکاری باید همه چیز را سبک و سنگین کرده و بررسی کنید و در صورت نیاز تنظیمات لازم را انجام دهید و در نهایت جوشکاری پایانی را اجرا کنید.